Cena bitcoinu se poprvé od letošního května vyšplhala nad hranici 50 000 dolarů. (Ilustrační foto)

Bitcoin je opět na vzestupu. Nejznámější kryptoměna po čtvrt roce poprvé překročila hranici 50 tisíc dolarů (1,1 milionu korun). Posílilo také ethereum. 

Krátce po 08:00 SELČ se bitcoin podle serveru CoinDesk prodával za 50 350 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval přes 2 procenta.

Podle serveru CNBC podpořilo růst bitcoinu také oznámení, že americká platforma pro digitální převody peněz PayPal umožní svým klientům ve Velké Británii kupovat, prodávat a držet kryptoměny.

Kryptoměnová burza Coinbase navíc v červenci avizovala, že nakoupí kryptoměny za půl miliardy dolarů a že bude do kryptoměn investovat 10 procent svých budoucích zisků.

Zatím nejvyššího kurzu dosahoval bitcoin letos v dubnu, kdy hodnota činila 64 829 dolarů (1 412 880 korun).

Na cenu kryptoměn negativně působí zásahy regulačních úřadů po celém světě.

Proti virtuálním, nestátním měnám vystupují také orgány EU. Evropský bankovní úřad opakovaně varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko.

Americké ministerstvo financí oznámilo, že bude vyžadovat, aby se veškeré transakce v kryptoměnách v hodnotě přes 10 tisíc dolarů (217 tisíc korun) hlásily tamnímu daňovému úřadu IRS (Internal Revenue Service).

Čína zakázala poskytovat služby spojené s kryptoměnami a hodlá tvrdě zasáhnout i proti samotnému obchodování s virtuálními měnami.

A Indie rovnou chystá zákon, který kryptoměny zakáže a umožní každému, kdo s nimi bude v zemi obchodovat, vyměřit vysokou pokutu.

Japonská vláda se zase snaží globálně prosadit pro soukromé digitální měny stanovení přísnějších pravidel.

V Česku do kryptoměn investuje třeba ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ten podle majetkového přiznání v roce 2020 vložil 118 tisíc korun do bitcoinu a etherea. (pel)