Havlíčkovo ministerstvo průmyslu bude dotovat malé obchody na vesnicích. Ročně na to vyčlení 39 milionů korun. (Ilustrační foto)

Havlíčkovo ministerstvo průmyslu bude dotovat malé obchody na vesnicích. Ze státního rozpočtu na to ročně vyčlení 39 milionů korun. Maloobchodní prodejny mohou získat z programu Obchůdek 2021+ až 100 tisíc korun, pokud jsou jedinou prodejnou v obci do tisíce obyvatel. 

Informovalo o tom MPO.

„Díky novému programu Obchůdek 2021+ udržíme obslužnost v obcích do 1 000 obyvatel s tím, že peníze půjdou koloniálům prostřednictvím krajů. Maximální dotace z programu pro jeden koloniál za jeden rok je sto tisíc korun,“ řekl Havlíček.

Doplnil, že resort tak prostřednictvím krajů podpoří obchůdky, které často představují jediná místa, kde se lidé v dané obci mohou setkávat.

Do každého kraje půjdou maximálně 3 miliony. Na podporu v plné výši by tak v každém regionu dosáhlo nanejvýš třicet prodejen.

Dotaci může provozovatel obchodu použít například na mzdy, nájem, vytápění, osvětlení, internet či na náklady spojené s akceptací platebních karet.

„Žadatel o dotaci se obrátí na kraj, ve kterém se malá prodejna nachází a je to právě kraj, který finanční podporu poskytuje. Kraje a starostové vesnic jsou garancí toho, že se podpora dostane přímo těm subjektům, které ji nejvíce potřebují,“ uvedl ředitel odboru podnikatelského prostření a obchodního podnikání Pavel Vinkler.

První výzvu vyhlašuje MPO letos, poslední pak v roce 2025.

„Do roku 2025 se v tuto chvíli počítá s celkovou částkou 195 milionů korun. Podání žádostí i jejich hodnocení probíhá v systému AIS MPO. Chystáme i speciální webovou stránku k programu, kterou spustíme v nejbližší době,“ dodal Vinkler.

Prodejny se mohou zapojit i do projektu Česko platí kartou, kdy mohou využít platebního terminálu na šest měsíců zdarma. Terminál si mohou vyzkoušet bez jakýkoliv poplatků a pokud jim nepřinese to, co očekávají, mohou ho bezplatně a bez sankcí vrátit. (pel)