Schodek státního rozpočtu ČR ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Schodek státního rozpočtu ČR se v červenci 2021 prohloubil o dalších 15 miliard korun na 279,4 miliardy korun. Jde tak o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka v roce 1993.

Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil deficit 281,3 miliardy korun.

„Deficit hospodaření rozpočtu se oproti červnu prohloubil o 14,3 miliardy korun a druhý měsíc v řadě tak došlo k výrazně nižšímu propadu salda, než tomu bylo v prvních 5 měsících roku. Dopady rozvolnění se promítly zejména do výběru daní včetně pojistného,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Doplnila, že jejich objem byl v průběhu července meziročně vyšší o 10,9 miliardy korun, čímž překročil i úroveň inkasa z července předkrizového roku 2019.

„Jde o pokračování trendu významného zpomalení růstu schodku a postupného navracení ekonomiky do normálního stavu,“ dodala Schillerová.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun.

Celkové výdaje rozpočtu pak ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

V případě výdajů rostly běžné výdaje. Na běžných výdajích stát ke konci července vydal 1,04 bilionu korun, meziročně o 102,2 miliardy více. Kapitálové výdaje naopak meziročně klesly o 8,6 miliardy na 73,7 miliardy korun.

Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci července 407,7 miliardy korun, meziročně o 10,2 miliardy korun více. Z toho na důchody šlo 310,8 miliardy korun.

Ze státního rozpočtu na boj s pandemií koronaviru šlo od loňského března do konce letošního července 404,3 miliardy korun.

Protiepidemická opatření v 1. čtvrtletí tohoto roku, která omezila ekonomickou aktivitu, podle resortu negativně dopadala na daňové výnosy státního rozpočtu.

Jejich pokles je navíc prohlubován snížením zdanění práce, kapitálu či majetku a dále změnou rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun, schválený ovšem byl rovněž půlbilionový schodek. Na příští rok navrhuje ministerstvo financí schodek 390 miliard korun. (pel)