Makléřská společnost SATUM CZECH nově využívá při zjišťování škod v rámci likvidace pojistných událostí drony. Využila je i při zjišťování škod po tornádu na jižní Moravě.

Obrovská časová úspora a skokové zlepšení dokumentace pojistných událostí. To podle JUDr. Tomáše Víchy, ředitele oddělení likvidace pojistných událostí společnosti SATUM CZECH, přinesly drony. Makléřská společnost, která řeší pojištění a škody například u průmyslových podniků či nemocnic, používá profesionální drony již rok a půl. Aktuálně je nasadila i pro zjištění škod po tornádu na jižní Moravě.

Projekt pořízení dronů byl zlepšovacím návrhem jednoho ze zaměstnanců. I když provozování dronů není typickou činností makléřské společnosti, firma se rozhodla provozovat drony in-house a vycvičit své vlastní operátory.

V současnosti provozuje dva profesionální drony typů Phantom 4 Pro a Mavic 2 vybavené fotoaparátem, kamerou a termovizí.

„Celkově se jednalo včetně tréninku našich zaměstnanců či softwarového vybavení o investici do jednoho miliónu korun,“ uvedl Tomáš Vícha.

Zavedení dronů se okamžitě projevilo na efektivitě práce.

„Naší typickou činností je stanovení pojišťovací hodnoty rozsáhlých nemovitostí. Co dříve dělal člověk celý den, zvládne dron za 20 minut a v naprosto nesrovnatelné kvalitě. Zdokumentujeme doslova každou škvíru,“ řekl Vícha.

Drony našly své využití i při řešení následků tornáda, které udeřilo 24. června na jižní Moravě. SATUM CZECH má v postižené oblasti klienty z oblasti energetiky, u kterých jsou škody v desítkách miliónů korun.

„Klienty zastupujeme vůči pojišťovně: zjistíme situaci na místě, analyzujeme škodu a její krytí pojistnou smlouvou. Pak škodu pojišťovně oznámíme, domluvíme návštěvu likvidátora a radíme, jestli klient může uklízet a opravovat ještě před jeho návštěvou, případně jak to dokumentovat,“ vysvětlil Vícha.

Komplikací ale bylo, že policie vyhlásila po určitou dobu nad postiženou oblastí bezletovou zónu, aby zabránila zábavě ´čumilů´, pro které bylo tornádo příležitostí pro pořízení atraktivních záběrů z ptačí perspektivy.

„Tento krok policie byl naprosto pochopitelný, ale myslím, že použití dronů pro profesionální monitoring škod by mělo mít výjimku,“ dodal Vícha.


O společnosti SATUM CZECH s.r.o.

Makléřská společnost SATUM CZECH působí na trhu od roku 1997. V roce 2021 překonala významný milník, objem zprostředkovaného pojistného dosáhl více než miliardy korun. Služby pro klienty zajišťuje zkušený tým čítající 120 zaměstnanců.