Maďarský premiér Viktor Orbán hodlá uspořádat referendum o ochraně dětí, aby se tak bránil tlaku EU kvůli zákonu, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Maďarský premiér Viktor Orbán hodlá uspořádat referendum o ochraně dětí, aby se tak bránil tlaku Evropské unie (EU). Kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána v červnu zakázal mezi dětmi do 18 let šíření obsahu zobrazujícího či propagujícího homosexualitu a změnu pohlaví. To však kritizuje nejen Brusel, ale i neziskovky. 

„Brusel zaútočil na Maďarsko kvůli zákonu o ochraně dětí. Maďarské zákony nepovolují sexuální propagandu ve školkách, školách, televizi a v reklamě,“ oznámil Orbán na sociálních sítích se slovy, že v sázce je budoucnost dětí, a proto nelze EU ustupovat.

Bruselu podle Orbána vadí, že v Maďarsku není možné to, co je v zemích západní Evropy obvyklé.

„LGBT aktivisté tam chodí přímo do školek a škol, aby se podíleli na sexuální výchově. Chtějí, aby to bylo možné i u nás. Bruselští byrokraté proto vyhrožují a zneužívají svoji moc,“ dodal Orbán.

Občany pak vyzval, aby na všech 5 chystaných otázek odpověděli „ne“.

„Stejně jako před pěti lety, když nám Brusel chtěl vnutit uprchlíky. Referendum tehdy zastavilo Brusel. Jednou se to už povedlo a společně se to podaří opět,“ doplnil.

Dotázáni prý budou, zda podporují, aby se ve školách bez souhlasu rodičů učila sexuální výchova, zda by měly být u dětí propagovány postupy při změně pohlaví, zda bez jakéhokoliv omezení by mohl být dětem předkládán obsah, který by mohl ovlivnit jejich sexuální orientaci, zda by dětem měly být dostupné zákroky vedoucí ke změně pohlaví a zda souhlasí, aby média mohla bez omezení vysílat sexuální obsah, který může ovlivnit vývoj dětí.

Maďarský parlament odhlasoval kontroverzní zákon letos v červnu. K původnímu návrhu zaměřujícímu se proti propagaci pedofilie byly schváleny i pozměňovací návrhy, které zakazují ukazovat dětem materiály zobrazující homosexualitu a změnu pohlaví – a to jak ve školách, tak v televizi.

Zákaz diskriminace na základě sexuální orientace je ukotven v Listině základních práv Evropské unie, která je pro členské státy právně závazná. Maďarský zákon je proto podle některých ve zjevném rozporu s evropským právem.

Orbán ho však odmítl změnit s tím, že norma chrání děti před sexuálním zneužíváním. (pel)