V 1. pololetí 2021 sjednaly banky v Česku hypotéky za rekordních 224 miliard korun. (Ilustrační foto)

Hypotéky překonaly za 1. pololetí roku 2021 celoroční objemy. Banky půjčily lidem na bydlení 224 miliard korun. V červnu pak poskytly hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun. Průměrná úroková sazba hypoték v červnu stoupla na 2,13 procenta z květnových 2,06 procenta.

Data zveřejnilo Fincentrum Hypoindex.

„Červen opět zamával s čísly na hypotečním trhu. Po měsících dubnu a květnu, kdy to vypadalo, že se trh začíná pomalu ochlazovat, dochází opět k růstu všech sledovaných hodnot. Z nich asi nejsledovanější je průměrná sazba poskytnutých hypoték, která v červnu dosáhla hodnoty 2,13 procenta p. a.,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„To znamená, že tuto sazbu obdrželi ti klienti, kteří podali své žádosti v průběhu měsíců dubna, května a snad v některých případech i na začátku června a hlavně stihli své smlouvy s bankou podepsat do konce června,“ doplnil.

Zdražování hypoték navíc v posledních měsících zrychlilo. Během června zvýšily nabídkové sazby téměř všechny banky.

„Lze předpokládat, že růst bude i nadále pokračovat, a to i díky zvýšení sazeb ze strany ČNB. To potvrzují dnes platné nabídkové sazby bank, které jsou  v některých případech až o 0,8 procenta vyšší než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu,“ vysvětlil Sýkora.

Růst úrokových sazeb zatím hypoteční trh nezbrzdil. V červnu sjednaly banky hypotéky téměř za 44,5 miliardy korun. Rekord tak stále drží březen s objemem poskytnutých hypoték ve výši 44,723 miliardy korun.

Do banky si v červnu přišlo pro hypotéku 14 069 klientů. Ve srovnání s květnem vzrostl počet poskytnutých hypoték o 1 085 a meziročně dokonce o 6 448.

Za první pololetí letošního roku sjednaly banky hypotéky v podobném objemu jako v letech 2016 a 2017 za celý rok, kdy celkový objem překročil 225 miliard korun. Letos se za pouhých šest měsíců roku objem poskytnutých hypoték vyšplhal na 223,786 miliardy korun.

Fincentrum upozornilo, že vzhledem k tomu, že banky stále nestíhají vyřizovat žádosti o hypotéku, může již červenec potvrdit nový rekordní rok.

Rekord zatím drží loňský rok, kdy banky poskytly hypotéky za více než 254 miliard korun. Bankám tak k pokoření ročního rekordu zbývá uzavřít hypoteční smlouvy již jen zhruba za 30 miliard korun.

Průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru v květnu sice mírně poklesla, v červnu ale opět vzrostla, a to na 3 161 080 korun. Za posledních 12 měsíců se  již zvýšila o více než 400 tisíc korun.

Červnovým navýšením základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,5 procenta ale Česká národní banka letošní cyklus zvyšování sazeb pouze odstartovala. V souladu s prognózou by mělo letos dojít ještě ke dvojímu zvýšení základních sazeb. To v kombinaci s rostoucí cenou zdrojů zcela jistě povede k dalšímu růstu hypotečních sazeb. (pel)