Škoda Auto už má odstaveno 33 tisíc nedokončených aut, strop pro zastavení výroby je přitom 55 tisíc vozů. (Ilustrační foto)

Škoda Auto kvůli nedostatku čipů nedokončí až 5 tisíc vozidel týdně. Nekompletních vozů má firma v současnosti na odstavných plochách zhruba 33 tisíc. Firma má přitom stanovený strop 55 tisíc, kolik aut se na plochy vejde. Pokud by této hranice dosáhla, musela by mladoboleslavská automobilka zastavit výrobu.

V rozhovoru pro server iHNED.cz to uvedl šéf výroby a logistiky Škody Auto Michael Oeljeklaus.

V automobilce se vyrobí zhruba 21 tisíc vozidel týdně. Celkem 3 tisíce až 5 tisíc z nich však kvůli chybějícím čipům nemůže dokončit. Nedostatkovým zbožím jsou hlavně řídicí jednotky ESP v octaviích a jednotky ovládání oken prakticky ve všech modelech.

Na rozdíl od ostatních automobilek, které odstavují výrobu na dny či týdny, ve Škodovce nedokončená auta odkládají na odstavné plochy okolo závodů nebo na letiště v Hradci Králové na pozdější dobu.

Strop je přitom 55 tisíc, a pokud bude dosaženo této hranice, výroba by musela být zastavena úplně.

Podle aktuálního odhadu firma do začátku dvoutýdenní celozávodní dovolené počátkem srpna kvůli nedostatku dílů vyrobí 50 tisíc nekompletních vozidel. Podle Oeljeklause zřejmě podnik bude muset do té doby zrušit 60 směn.

„Je možné, že se zastaví výroba třeba na celý den, tedy tři směny naráz, či více dnů, ale samozřejmě nechceme odstavit výrobu na delší dobu,“ uvedl Oeljeklaus.

Vedení firmy jedná s odbory o tom, že by se výroba zcela nezastavila ani při celozávodní dovolené. V tom případě by se automobilka zaměřila na dokončení rozpracovaných vozů.

Oeljeklaus očekává, že dodávky čipů by se mohly zlepšit koncem roku.

Škoda loni kvůli omezením 39 dní nevyráběla a omezený provoz měla i její prodejní síť.

Mladoboleslavská automobilka loni dodala svým zákazníkům po celém světě 1 004 800 vozů. To je o 19,1 procenta méně než v roce 2019.

Tržby se propadly o 13,8 procenta na 17,1 miliardy eur (447,8 miliardy korun). (pel)