Průměrná úroková sazba hypoték v ČR se po šesti měsících vrátila nad hranici 2 procent. Zájem lidí o půjčky na bydlení přesto neklesá. Podle Fincentrum Hypoindexu banky v květnu poskytly hypoteční úvěry za více než 40,6 miliardy korun. 

„Data v květnu začínají potvrzovat trend zvyšovaní úrokových sazeb a tak Fincentrum Hypoindex s hodnotou 2,06 % opět po šesti měsících překročil hranici dvou procent. Navíc s ohledem na kroky bank během tohoto i minulého měsíce lze předpokládat, že tento růst bude i nadále pokračovat,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla během května o osm bazických bodů na 2,06 procenta. Nad hranicí 2 procent byla průměrná sazba naposledy v říjnu 2020.

Nabídkové sazby hypotečních úvěrů v posledních dvou měsících rostou napříč trhem.

V květnu zdražila hypotéky například i Česká spořitelna či skupina ČSOB. Skupina ČSOB navíc v červnu přidala další, letos již třetí, zvýšení hypotečních sazeb.

„Přestože sazby pomalu rostou, zájem o hypotéky téměř neklesá. Odpovídá tomu jak objem poskytnutých hypoték, který činil 40,6 miliardy korun, tak i počet schválených úvěrů,“ uvedl Sýkora.

Banky v květnu sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.

Objem poskytnutých hypoték sice vzrostl oproti dubnu o 1,375 miliardy korun, za rekordním březnem ale zaostal o více než čtyři miliardy korun.

Za prvních pět měsíců letošního roku přesto již banky poskytly hypoteční úvěry za více než 179 miliard korun. Pro srovnání: podobný objem hypoték sjednaly banky v roce 2019 za dvanáct měsíců.

K novému hypotečnímu rekordu stačí bankám do konce roku sjednat hypotéky za necelých 75 miliard korun.

To představuje zhruba 11 miliard korun za měsíc, což by pro banky neměl být žádný problém. Naposledy sjednaly tak nízké objemy za jediný měsíc na začátku roku 2019. Rok 2019 byl ale nejslabší hypoteční rok za posledních šest let.

„Průměrná výše poskytnutého úvěru jen velmi mírně poklesla na hodnotu 3 123 485 korun. Nicméně jde pouze o drobný pokles, který spíše potvrzuje rčení „výjimka potvrzuje pravidlo“ neboť hodnota nemovitostí na českém trhu i nadále stoupá a není ani náznak po něčem, co by mělo tento trend zvrátit. A pokud se nezmění přístup státu k bytové výstavbě, nelze ani nic jiného očekávat,“ dodal Sýkora.

Na straně poptávky navíc zatím také ke změně nedochází. Poptávka po nemovitostech k vlastnímu bydlení či na investici nepolevuje, a to i navzdory rostoucím sazbám hypoték a stále vyšším cenám nemovitostí.

Fincentrum upozornilo, že obavy z dalšího růstu inflace by mohly přimět bankovní radu České národní banky (ČNB) k letos prvnímu zvýšení základní úrokové sazby již tento čtvrtek. Pokud k tomu nedojde, vzrostou sazby s velkou pravděpodobností v srpnu, kdy bude mít ČNB k dispozici novou makroekonomickou prognózu.

Základní sazby by v letošním roce měly postupně vzrůst ze současných 0,25 procenta na 0,75 procenta. To se s určitým zpožděním promítne i do cen hypotečních úvěrů. Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu by tak na konci roku mohla překročit hranici 2,5 procenta.