TATRA DEFENCE VEHICLE je plně vytížena výrobou obrněnců Pandur II a TITUS. Za rok 2020 dosáhla firma tržeb 1 673 mil. Kč, přičemž EBITDA činila 99 mil. Kč.

Společnost TATRA DEFENCE VEHICLE (TDV) je nejmladším podnikem specializujícím se na oblast defence v rámci holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG). Specializuje se na vývoj, výrobu, generální opravy a modernizace převážně obrněných a speciálních vozidel pro domácí i zahraniční zákazníky. Za rok 2020 dosáhla tržeb 1 673 mil. Kč, přičemž EBITDA činila 99 mil. Kč.

Své výrobní prostory umístěné v kopřivnickém průmyslovém areálu otevřela společnost TDV v roce 2016 a dnes patří k předním strategickým podnikům českého obranného průmyslu, přičemž zaměstnává téměř 100 pracovníků.

Do jejího portfolia patří např. výroba, údržba a opravy vozidel Pandur II, a to díky smlouvě o strategickém partnerství mezi TDV a nadnárodním koncernem General Dynamics European Land Systems (GDELS) z roku 2015.

Na základě ní podnik TDV získal exkluzivní práva na propagaci, prodej, výrobu a údržbu rodiny obrněných vozidel Pandur II pro Českou republiku a další vybrané trhy.

TDV je také hlavním integrátorem projektu obrněných vozidel TITUS pro AČR, na kterém spolupracuje se společnostmi TATRA TRUCKS, RETIA, francouzskou korporací Nexter a dalšími českými i zahraničními podniky.

Dále se podílí na opravách tanků v úzké spolupráci se společností EXCALIBUR ARMY a zajišťuje servisní služby pro terénní vozidla na podvozku Land Rover Defender.

V roce 2020 TDV podepsala s Ministerstvem obrany ČR novou smlouvu na servisní služby pro vozidla Pandur II CZ ve výzbroji české armády a také dokončila v termínu dodávky nových velitelských a spojovacích vozidel Pandur II 8×8 CZ českým ozbrojeným silám na základě zakázky z roku 2017.

„Nyní a v následujícím období je pro TDV jedním ze stěžejních projektů vývoj, výroba a dodávky obrněných vozidel TITUS rovněž pro ozbrojené síly České republiky. V současné době probíhá výroba prototypů vozidel TITUS a jejich testovací program,“ řekl Tomáš Mohapl, generální ředitel TDV.

TDV ve spolupráci s EXCALIBUR ARMY také plní zakázku pro indonéskou armádu. V rozmezí let 2021 a 2022 indonéská armáda získá více než dvě desítky plovoucích kolových bojových vozidel Pandur II 8×8 z produkce kopřivnického podniku.

TDV a EXCALIBUR ARMY se společně s korporací GDELS a izraelskou firmou Elbit Systems podílejí rovněž na zakázce na obrněná vozidla pro Filipíny. TDV pro tento projekt vyrobí kolové platformy Pandur II 8×8, které izraelští partneři opatří požadovaným vybavením a výzbrojí.

TDV se také zabývá vývojem, konstrukcí a výrobou pancéřových kabin pro vozidla z produkce společnosti TATRA TRUCKS i vývojem a výrobou obrněných vozidel na podvozcích Tatra. Právě pancéřované kabiny pro 352 vozů určených pro belgické ministerstvo obrany představují další klíčový projekt podniku pro příští roky.

Dodávka kabin bude součástí zakázky na nákup celkem 879 logistických nákladních vozidel, kterou podepsalo belgické ministerstvo obrany nedávno se společností DAF Trucks. Podvozky těchto vozidel bude vyrábět TATRA TRUCKS. (tis)