Iniciativa Zastavme velezradu zaútočila na prezidenta Miloše Zemana. Na Pražském hradě se v noci objevil obrovský modrý nápis "Velezrada". (Foto: Redakční koláž)

Iniciativa Zastavme velezradu zaútočila na prezidenta Miloše Zemana. Na Pražském hradě se v noci objevil obrovský modrý svítící nápis „VELEZRADA“. Aktéři tak chtěli dát najevo, co si myslí o tom, že se hlava státu doposud nevyjádřila k vrbětické kauze, která rozpoutala diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem. Uskupení považuje prezidenta Zemana za agenta nepřátelské země a velezrádce. 

„Miloš Zeman se během výkonu funkce prezidenta České republiky dopouští především dvou střídajících se typů jednání: nečinnosti a velezrady. V uplynulých hodinách je umně skloubil dohromady,“ je uvedeno v prohlášení k akci.

Zmínili dále, že velezrada je specifický delikt, za který může být prezident stíhán na základě ústavní žaloby Senátu a sněmovny. Zástupci organizace doufají, že se tak stane a Zeman ztratí úřad.

Iniciativa je přesvědčena, že zaměstnávání lidí bez bezpečnostních prověrek s napojením na ruské státní a zpravodajské služby, protežování společnosti Rosatom nebo tlak na očkování v Česku neschváleným Sputnikem, jsou nepřímé důkazy toho, že Miloš Zeman jedná ve prospěch Moskvy a na úkor ČR.

Na závěr prezidenta Zemana označili jako agenta nepřátelské země.

Nápis, který se na Hradě objevil poté, co vyšlo najevo, že výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 měli podle zjištění BIS údajně na svědomí ruští agenti GRU, po dvou hodinách zmizel.

Prezident Miloš Zeman v neděli uvedl, že se k vrbětické kauze hodlá vyjádřit až za týden.

Mluvčí prezidenta ČR Jiří Ovčáček na Twitteru jednání odsoudil.

„Opozice už více než rok soustavně lže a šíří nenávist. Toto je jen další ostudný projev,“ napsal.

Později dodal v souvislosti s blížícími se volbami, že hlasovat pro opozici znamená hlasovat pro válku.

Podle policie se inciativa krokem mohla dopustit přestupku.

Není to přitom první případ, kdy byly na Hrad promítány nápisy či obrázky. V minulosti to bylo třeba „Prezident na prodej“, „CZ for sale“ (Česko na prodej) nebo obrázek pandy. (pel)


KOMPLETNÍ PROHLÁŠENÍ ORGANIZACE ZASTAVME VELEZRADU

Miloš Zeman se během výkonu funkce prezidenta České republiky dopouští především dvou střídajících se typů jednání: nečinnosti a velezrady. V uplynulých hodinách je umně skloubil dohromady.

Velezrada je specifickým ústavním deliktem, za který může být stíhán pouze prezident České republiky, a to před Ústavním soudem na základě ústavní žaloby Senátu Parlamentu České republiky.

Velezrada je definována jako „jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“. Sankcí za velezradu může být jen ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.

Důkazy se mohou zdát nepřímé nebo nedostatečné, ale věříme, že je na čase, aby Parlament České republiky formou žaloby na prezidenta republiky předal posouzení jeho činů Ústavnímu soudu.

Útoky na zpravodajské služby, snaha ponížit její čelné představitele i služby jako celek, vyzrazovat a mařit výsledky vyšetřování, zaměstnávání lidí bez bezpečnostních prověrek, s napojením na ruské státní a zpravodajské služby, protežování společnosti Rosatom ve strategické zakázce, podpora očkování českých občanů neschválenou ruskou vakcínou Sputnik V, o jejíž kvalitě panují důvodné pochybnosti – to vše jsou nepřímé důkazy toho, že Miloš Zeman jedná ve prospěch Moskvy a na úkor země, ve které vykonává prezidentský mandát.

Nemluvě o tom, že fakticky přeobsadil i řídí vládu Andreje Babiše, čímž porušuje ústavní pořádek a demokratické principy dělby moci. Dalším z nepřímých důkazů je jeho mezinárodní toxicita. Žádný soudný státník s výjimkou bývalých satelitů Moskvy ho v posledních letech nepřijal ke státní návštěvě.

Jsou to všechno důkazy nepřímé, ale je jich tolik, že to stěží může být jen prostá náhoda.

Jak napsal biskup Václav Malý – přišla hodina pravdy Miloše Zemana. Jeho mlčení ve chvíli odhalení teroristického útoku na náš stát, navíc v roli nejvyššího velitele ozbrojených sil, je bezesporu jasnou odpovědí. Nejen nám, občanům, kteří jsme čekali jeho vyjádření na obranu naší země, ale také jeho nadřízeným v Moskvě.

Miloš Zeman je agentem nepřátelské země, která napadla Českou republiku a zabíjela české občany. Je velezrádcem, a jako takový nemůže být nadále v čele státu, jehož občané ho zvolili. Prosíme Parlament, aby konal a žaloval prezidenta republiky pro velezradu. Zbytek ať posoudí soud. 

Muniční sklad ve Vrběticích vyhodili před 7 lety do povětří údajně ruští tajní agenti, tvrdí BIS