Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) požaduje po vládě nahrazení 100 % tržeb za nucené uzavření. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) chce po státu uhradit všechny škody za dobu mezi 28. lednem a 14. únorem, kdy vláda zakázala prodej maloobchodu a služeb. Ústavní soud vyhověl návrhu skupiny senátorů a zrušil část usnesení vlády, které kvůli šíření koronaviru zakazuje maloobchodní prodej a služby. SOCR proto vyzval vládu, aby opatření zrušila a přišla do týdne s návrhem na náhradu škod, jinak hrozí desítkami tisíc žalob. 

Informoval o tom SOCR.

„V tuto chvíli vyzývám představitele vlády, aby se majitelům a provozovatelům protiústavně uzavřených obchodů veřejně omluvili a do týdne schválili systém, kterým zajistí náhradu způsobené škody ve výši sto procent průměrných tržeb za celou dobu protiústavní uzavírky,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Řekl dále, že Ústavní soud potvrdil neurčitost zákazů vůči podnikatelům, navíc přístup podle kritéria prodávaného zboží byl nerovný a diskriminační.

„Vláda nijak nedoložila, že právě uzavřené provozovny představují epidemiologickou hrozbu. Vláda nikdy neobhájila, že by uzavření prodejen třeba s dětskou obuví nebo se zimním oblečením jakkoliv pomohlo v boji s pandemií. Obhájit to totiž není možné. Nyní se tedy všichni mohou připravit na otevření, neboť vláda bude muset konečně ukončit svůj diskriminační přístup,“ zdůraznil Prouza.

Tvrdí, že vláda by neměla hledat právní kličky, jak nerespektovat Ústavní soud, ale měla by okamžitě do praxe zavést rovný postup vůči všem obchodům.

„Obchody jsou a vždy byly bezpečným místem pro jejich zákazníky i zaměstnance. V souladu s ústavními principy musí vláda přestat diskriminovat jednotlivé obchodníky podle typu prodávaného zboží a zavést taková hygienická pravidla, která umožní bezpečně otevřít všem. Uzavřené obchody jsou na otevření a dodržování všech pravidel připraveny,“ uvedl Prouza.

Svaz dále připomněl, že od začátku koronavirové pandemie loni na jaře obchodníci investovali do nejrůznějších hygienických opatření přes 7 miliard korun, přičemž výsledkem je naprosté minimum ohnisek šíření nákazy v prodejnách.

Bez ohledu na další postup vlády v souvislosti s řešením koronavirové krize tak obchodníci garantovali i nadále zajištění bezpečného prodejního prostředí pro své zákazníky i zaměstnance.

Na současnou situaci podle SOCR zareagovala řada obchodníků navíc snížením cen respirátorů, navýšením darů potravinovým bankám, protože roste počet lidí v nouzi, nebo nabídkou logistických služeb například pro distribuci antigenních testů do škol.

„Až budou naočkovány rizikové skupiny populace, jsme také připraveni zajistit rychlé očkování našich zaměstnanců,“ uzavřel Prouza. (pel)

Vládní zákaz maloobchodu a služeb byl nezákonný. Ústavní soud omezení zrušil