Přesun 5 miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ministerstvu obrany schválil na kabinet. Jde však pouze o polovinu částky, o kterou armáda přišla po kompromisu vládních ANO a ČSSD a komunistů při loňském jednání o státním rozpočtu. Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí vojsku na začátku ledna, pak premiér Andrej Babiš (ANO) hovořil o termínu do konce ledna.

Šéf rezortu obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že je za převod 5 miliard rád.

„Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků,“ uvedl.

Babiš po jednání kabinetu řekl, že zbývající částka bude předmětem jednání ministerstev financí a obrany.

„I z hlediska nároků dalších resortů. Samozřejmě to, co jsme slíbili, tak plníme, i když ne najednou. Bude to mít ještě nějaký vývoj, který souvisí celkově s rozpočtovými kapitolami,“ uvedl.

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič napsal na sociálních sítích, že jednání kabinetu ani premiéra Babiše není férové.

„Komunisté si ho nechají líbit, budeme se tím zabývat“ varoval.

Peníze armádě odebrali vládní poslanci při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení.

Slibovaný termín k vrácení částky se několikrát posunoval. Kabinet jednal v novém roce už poosmé, z toho čtyři schůze byly řádné, další se věnovaly především otázkám onemocnění COVID-19.

Metnar v minulosti opakovaně řekl, že pokud by se začalo na armádě šetřit, podal by demisi. Po schválení převodu chce obrana do dvou dnů předložit ministerstvu financí rozpočtové opatření.

Úřad by pak měl maximálně měsíc na jeho schválení. Armáda aktuálně může nakládat se 75 miliardami, což je méně než před rokem. Kdyby o peníze přišla, muselo by ministerstvo přeplánovat výdaje.

Ohrozilo by to také slib ČR spojencům z NATO vydávat do roku 2024 na obranu 2 procenta HDP.

Vláda se o podporu KSČM kromě hlasování o rozpočtu opírá mimo jiné i při rozhodování o prodlužování nouzového stavu.

Když Andrej Babiš hodnotil s komunisty vzájemnou toleranční dohodu obou subjektů, podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa armádní miliardy tématem jednání nebyly. Údajně proto, že nejsou obsaženy v toleranční dohodě s ANO.

V poslední době komunisté u ministrů neuspěli s požadavkem na větší otevření škol a umožnění provozu zimních středisek i ubytovacích služeb, které kvůli vládním protikoronavirovým restrikcím nefungují.

Strana tím podmínila svou podporu prodloužení nouzového stavu do 14. února. O otevření skiareálů však vláda tento týden nehlasovala, naopak některá protiepidemická opatření ještě zpřísnila.

„Buď Andrej Babiš napraví to, co napáchal, nebo už nebudeme nadále tolerovat jeho excesy, které nejsou ve prospěch občanů ČR,“ uvedl místopředseda KSČM Grospič na Twitteru.

Ve straně podle Grospiče převažuje názor, že by si jednání vlády neměla nechat líbit.

„To je i můj názor, a myslím si, že i v těchto intencích bude postupovat kolegium strany i výkonný výbor strany,“ dodal.

Stranické kolegium KSČM se sejde v úterý, ústřední výbor strany v pátek.

Pokud by komunisté vypověděli menšinové sestavě ANO a ČSSD poslušnost, Babišovi by chyběly hlasy na přijetí novely rozpočtu, kterou chce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předložit na přelomu února a března.

Úprava je nutná kvůli zrušení superhrubé mzdy, která jen letos stát připraví o 90 miliard korun. Daňové opatření, které Babiš prosadil s opoziční ODS a SPD, však odmítá i ČSSD. Opozice zase odmítá schválený finanční plán jako celek. Premiér dosud neprozradil, jakým způsobem chce pro novelu získat podporu.