Tripartita odmítá vyloučení Ruska a Číny z výběrového řízení na dostavbu nového bloku v Dukovanech.

Tripartita odmítá vyloučení Ruska a Číny z tendru na dostavbu bloku jaderné elektrárny Dukovany. Mezi politiky panují rozpory o tom, jak přistupovat právě k uchazečům z Číny a Ruska, kteří by prý mohli znamenat bezpečnostní riziko. V případě, že by zapojení energetické firmy ČEZ do financování bylo příliš drahé, stát by mohl výstavbu zaplatit celou. Z rozpočtu by tak odešlo navíc dalších 47 miliard korun. 

Vláda o tom informovala na webu.

Zástupci tripartity vyzvali Babišův kabinet, aby pokračoval v přípravách tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.

Zároveň nechtějí snižovat počet uchazečů. Argumentují, že by to stavbu prodražilo a následně i zvýšilo ceny energie.

Stát má poskytnou skupině ČEZ půjčku až do výše 175 miliard korun. Na dostavbě by se měl ze 70 procent podílet stát, zbývajících 30 procent zaplatí ČEZ.

Pokud by stát financoval celou stavbu, snížilo by to podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO) výkupní ceny energie, které by stát provozovateli garantoval.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá 5 společností. Jde o ruský Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a severoamerický Westinghouse.

Senátoři v prosinci 2020 vyzvali vládu, aby do výběrového řízení Čínu ani Rusko nepřizvala.

Výběrové řízení mělo být podle původních plánů společnosti ČEZ vyhlášeno před koncem roku 2020, bylo ale odloženo.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale chce stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany odložit až po volbách do Poslanecké sněmovny.

Babiš přitom slíbil v listopadu 2019 nový blok Dukovan do roku 2036. Výstavba za více než 160 miliard korun má začít v roce 2029, což později potvrdil i ministr Havlíček. (pel)