Přehled nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě za uplynulý týden (2. – 8. ledna 2021).

Týdenní přehled byznysových zpráv. Souhrn nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě za uplynulý týden (2. – 8. ledna 2021).


Rohlik.cz získal francouzského investora

Do společnosti Velká pecka, která provozuje online supermarket Rohlík.cz, vstupuje nový investor. Je jím francouzský investiční fond Partech Partners SAS. Velkou pecku by měl nový investor kontrolovat společně s jejím dosavadním majitelem. O transakci na svých stránkách informoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Pražské letiště: Díky testům na Covid-19 vydělá velké peníze

Obnově světového letectví má pomoci nejen vakcína proti nemoci Covid-19, ale také testování cestujících. Vysoká poptávka po odborném testování přímo na letišti zrodila nový byznys. Pražský vzdušný přístav vypsal zakázku v hodnotě pět miliard korun pro společnost zajišťující testování proti nemoci Covid-19. Pražské letiště očekává nabídku z pětimiliardového obratu od vítězné společnosti.

Trump zakázal osm čínských aplikací

Dva týdny před svým odchodem z funkce zakázal americký prezident Donald Trump platby prostřednictvím osmi čínských aplikací. Patří mezi ně například služby Alipay, CamScanner nebo VMate. Podle prohlášení Bílého domu představují riziko pro národní bezpečnost. Prezidentovo nařízení ale mohou pozastavit či zrušit soudy. Zda zákaz vejde v platnost zatím není jisté.

Ve společnosti Google vznikly odbory

Několik set zaměstnanců Googlu založilo odbory. Ty by měly zajistit, že firma reflektuje hodnoty svých zaměstnanců. K založení odborů přispěla pandemie a práce z domova. Zaměstnanci se přestali bát represí ze strany zaměstnavatele. Podle amerických médií se jedná o největší výzvu pro vedení Googlu za celou dobu existence společnosti.

Škodě Auto chybí čipy pro výrobu, hrozí jí omezení výroby

Kvůli koronavirové pandemii nejsou dodavatelé Škody Auto schopni dodávat některé součástky. Jednou z nich jsou čipy, bez kterých autu nevystřelí airbagy. Kvůli omezení dodávky tak automobilce hrozní omezení či dočasné přerušení výroby.

Britové ztratili nárok na domény se zkratkou eu

Kvůli brexitu ztratili britští občané a firmy nárok na užívání internetové domény eu. Platnost všech stávajících domén je nyní pozastavena. Vlastníci domén mají tři měsíce na prokázání nároku na jejich využívání. To spočívá v získání občanství nebo rezidenství některého státu EU. Možností je také převedení domény na firmu sídlící v zemi EU.

Společnost Tesla překonala tržní kapitalizaci Facebooku

Tesla díky výstupu ceny akcií překonala tržní kapitalizaci Facebooku. Tržní kapitalizace Tesly se dostala na 774 miliard dolarů, přibližně 16,6 bilionu korun. Tržní kapitalizace Facebooku je nyní o 9 miliard dolarů nižší. Tesla se tak stala pátou nejhodnotnější firmou na Wall Street.

Společnost Boeing kvůli letounu 737 MAX zaplatí 2,5 miliardy dolarů

Společnost Boeing souhlasila, že zaplatí přes 2,5 miliardy dolarů (53,4 miliardy korun) kvůli letounu 736 MAX. Zaplacením částky má dojít k urovnání obvinění souvisejících se zatajováním informací před Federálním úřadem pro letectví (FAA). Suma pokryje také kompenzaci pro příbuzné obětí leteckých havárií letadel 737 MAX, které si vyžádaly 346 lidských životů.

Vydavatelé tisku přišli na inzerci o 2,3 miliardy korun

Vydavatelé periodického tisku přišli za minulý rok na inzertních příjmech o přibližně 2,3 miliardy korun. Tato částka představuje pokles hrubých reklamních investic o 13 %. Prodej tisku za minulý rok klesl až o 15 %.

JetBrains odmítá, že by byla zapojena do hackerských útoků v USA

Pražská společnost JetBrains odmítla, že by byla jakkoliv zapojena do hackerských útoků na sítě amerických úřadů a firem. V případě vyšetřování je připravena plně spolupracovat, uvedl výkonný ředitel firmy Maxim Šafirov.