Nezaměstnanost v Česku na konci roku 2020 stoupla na 4 procenta. (Ilustrační foto)

Nezaměstnanost v Česku na konci roku 2020 stoupla na 4 procenta. Stále však roste i počet volných míst. V prosinci byla v ČR bez práce 4 procenta lidí, zatímco v listopadu to byla 3,8 procenta. V evidencí úřadů práce bylo v poslední den loňského roku celkem 291.977 uchazečů o práci, což představuje meziročně nárůst o zhruba 76.500.

Informace zveřejnil Úřad práce ČR.

Ve srovnání s listopadem 2020 přibylo v zemi téměř 17.500 nezaměstnaných.

V prosinci však meziměsíčně mírně stoupl počet volných pracovních míst, a to o 610 na 318 582. V meziročním srovnání to je ale pokles o téměř 22.400 volných pozic.

Nejvíc volných pozic nabízejí zaměstnavatelé v hlavním městě a ve středních Čechách.

Vyšší míru nezaměstnanosti mělo Česko naposledy v létě 2017. V prosinci 2019 bylo v Česku bez místa 2,9 procenta práceschopných.

Ve srovnání s listopadem stoupla v prosinci nezaměstnanost ve všech krajích České republiky. Nejnižší míru nezaměstnanosti vykazoval ke konci roku Pardubický kraj: 2,9 procenta.

Naopak nejhorší situace byla v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde je 5,6 procenta, respektive 5,5 procenta lidí bez místa.

Vývoj nezaměstnanosti ovlivnila pandemie nemoci covid-19, jejíž první případy se v Česku objevily 1. března.

Počátkem roku 2020 se Česko potýkalo s nedostatkem zaměstnanců.

„S příchodem koronaviru se situace začala měnit. Především v oblastech, které jako první postihlo nařízené uzavření provozů. Řeč je o službách, pohostinství, lázeňství, prodeji, sportovních klubech, kultuře a postupně třeba i automobilovém průmyslu,“ konstatoval generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

I přes prosincové zhoršení situace má Česko nadále nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii.

V prvních třech měsících loňského roku se nezaměstnanost v Česku ještě pohybovala kolem tří procent. V dubnu vystoupala na 3,4 procenta a od července do září se držela na 3,8 procenta. V říjnu sice o 0,1 procentního bodu klesla, ale v listopadu se vrátila zpět na 3,8 procenta. (sfr)