Asociace podnikatelek ČMAPM vyzývá vládu k posílení opatření na pomoc ženám a rodičům. (Na snímku prezidentka asociace Kateřina Haring)

Vláda by měla v souvislosti se závěry zprávy Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) a dalších studií zvážit přijetí mimořádných opatření, která pomohou ženám v době pandemie zvládat pracovní a pečovatelské povinnosti. Vyzývá k tomu vedení Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM). Podle OECD a dalších zdrojů mají ženy v boji s krizí související s šířením covidu-19 stěžejní postavení a čelí kumulativní zátěži.

Na 70 procent zdravotníků, kteří celosvětově bojují s pandemií, jsou ženy. V Česku tvoří ženy dvě třetiny zdravotnického personálu, a jsou proto vystaveny většímu riziku nákazy.

Ženy ale podle OECD čelí i další zátěži: v mnoha případech zajišťují větší část péče o domácnost, nesou vyšší podíl péče o děti, jsou častěji zaměstnány v odvětvích postižených karanténními opatřeními (cestovní ruch, maloobchod, služby, pohostinství). Také údaje o nezaměstnanosti v ČR ukazují, že od dubna do srpna přišlo o práci více žen, a to především starších 44 let.

„Druhé kolo ankety ČMAPM o dopadech pandemie a souvisejících opatření na členky asociace podobně jako první anketa ukázala, že až 75 procent z nich převzalo hlavní nápor péče o rodinu včetně péče o děti nebo staré rodiče. A polovina z dotázaných uvedla, že se nemohla své práci právě kvůli péči o rodinu věnovat během dne, a doháněla to po nocích,“ sdělila prezidentka ČMAPM Kateřina Haring.

„Vnímáme jako nutné, aby vláda našla způsob, jak ženám a rodičům usnadnit sladění pracovního a rodinného života, aby situaci byli schopni dlouhodobě zvládat,“ dodala Haring.

Zprávu OECD o dopadu pandemie a souvisejících opatření na ženy potvrzují i další zdroje.

„Studie o ekonomických a sociálních dopadech z genderového pohledu IDEA-CERGE z letošního jara ukázala, že pandemická situace má větší negativní dopad na ženy než na muže, a tato perspektiva je velmi důležitá při nastavování opatření i hledání řešení. Na to, že ženy jsou chudší a daleko více ohrožené chudobou, poukazují studie již řadu let. Současná situace tedy může nůžky ekonomické nerovnosti mezi ženami a muži ještě více prohloubit,“ uvedla Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby, jejíž členskou organizací je ČMAPM.

„Česká ženská lobby, síť 37 organizací, na jaře vydala Doporučení pro ČR v návaznosti na zkušenosti s pandemií covid-19. Z pohledu trhu práce je třeba zajistit sociální a ekonomická opatření na podporu žen a dívek v životních situacích, kdy jim hrozí ztráta zaměstnání nebo jsou ohroženy chudobou, zejména pokud jde o zvláště zranitelné skupiny žen, kterými jsou např. samoživitelky,“ doplnila Stelzerová.

Na skutečnost, že opatření proti pandemii dopadla na trhu práce více na ženy než na muže, upozornil na jaře i Sociologický ústav Akademie věd ČR.

„Ekonomické a psychické rezervy zejména drobných podnikatelek jsou téměř na nule a dobrý konec je zatím v nedohlednu,“ komentovala současnou situaci 1. viceprezidentka ČMAPM a předsedkyně jejího ostravského regionálního klubu Renáta Valerie Nešporek.

Podle ní ženy v segmentu drobného podnikání nepotřebují zázraky, ale opatření podobná těm z letošního jara: tedy možnost využít ošetřovného pro OSVČ, prominutí záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ a podnikatele, kteří prokazatelně nemají příjmy, možnost odkladů záloh na sociální a zdravotní pojištění pro ty, u kterých v důsledku krize došlo k výpadku tržeb ve výši minimálně 50 procent, odsun EET do 31. 12. 2021 a příspěvek ve výši 500 Kč pro podnikatelky, které nemohou podnikat.

„Všechna tato opatření, která potřebujeme rychle a hned, by neměla být omezována oborem podnikání. Zasaženy jsou opět všechny obory díky dominovému efektu,“ doplnila Renáta Valerie Nešporek.

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek byla založena jako dobrovolné profesní sdružení v roce 1995 a dnes sdružuje na 150 podnikatelek. Za 25 let své existence pomohla tisícům podnikatelek v profesním vzdělávání a růstu prostřednictvím nabídky individuální podpory, kurzů, konferencí a projektových aktivit.

V České republice ČMAPM spolupracuje s podnikatelskými subjekty, ale také se státními organizacemi na úrovni státní správy i samosprávy. V zahraničí ČMAPM spolupracuje mimo jiné s Celosvětovou asociací podnikatelek a manažerek FCEM, v níž Kateřina Haring působí jako místopředsedkyně pro oblast Evropy.

ČMAPM letos v souvislosti s koronavirovou krizí a jejími negativními hospodářskými dopady spustila na jaře kampaň #CHOOSE WOMEN, iniciovanou původně OSN. Prostřednictvím této kampaně může veřejnost podpořit lokální podnikatelku, jejíž služeb využívá, a je s nimi spokojena.

Kampaň upozorňuje také na náročnou situaci žen v současné době a na rizika včetně příjmové chudoby, kterým ženy čelí ve zvýšené míře. Kampaň za dobu od svého spuštění pomohla stovkám malých podnikatelek a živnostnic. Iniciativa ČMAPM zaznamenala řadu pozitivních ohlasů jak u veřejnosti, tak přímo mezi zapojenými podnikatelkami napříč regiony.

Prezidentka asociace Kateřina Haring také od jara moderuje sérii podcastů Podnikatelka na zpravodajském serveru INFO.CZ, kde každý týden v 90minutovém rozhovoru představuje příběhy známých i neznámých podnikatelek. O dopadu druhé vlny pandemie na ženské podnikání hovořila v říjnu například pro televizi a zprávy Seznam.cz. (pel)