KOMENTÁŘE: Přehled nejzajímavějších názorů v tuzemských médiích v uplynulém týdnu

Výběr nejzajímavějších názorových komentářů publikovaných v tuzemských médiích v uplynulém týdnu.


Petr Fišer se ve svém komentáři pro aktualne.cz „zastává“ kultury, kterou ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) označil za „volnočasovou aktivitu“. V nejbohatších postindustriálních zemích je naopak kultura v centru dění. Pozastavením volnočasových aktivit dochází k vypnutí podstatné části ekonomiky. Podle statistik dnes kultura a činnosti spojené s kreativitou vytvářejí až tři procenta hrubého domácího produktu – což je i po aktuálním propadu ekonomiky zhruba 165 miliard korun. Fišer zároveň připomíná, že v odvětví kultury nejsou pouze výkonní umělci, ale také mnoha dalších profesí, které jejich produkci technicky zajišťují.

Jan Vejmělek se ve svém komentáři pro E15 věnuje pádu České koruny vůči euru, ke které dochází v posledních týdnech. Od začátku září totiž koruna oslabila o více než čtyři procenta. Největší přítěží je pro měnu pandemie covidu v České republice. I když vláda v tomto týdnu přijala přísnější restriktivní opatření, která mají za cíl epidemiologickou situaci v zemi zlepšit, budou mít jistě ekonomické konsekvence: „Doufejme, že ne takové, jako na jaře“, doufá komentátor.

Oči komentátora Saši Mitrofanova na webu novinky.cz se zaměřily na pondělní tiskovou konferenci vlády. Současný špatný stav země označuje za nejhorší po listopadu 1989. A problémy podle něj nesouvisí je s pandemií koronavirového onemocnění. Vrací se k pondělnímu projevu Andreje Babiše, ve kterém reagoval na dotaz, zda cítí odpovědnost za současný stav. Premiérova odpověď byla suverénní pocitově, zdaleka však ne obsahově: „Jako ukázka projevů pacienta na pozorování by to nebylo od věci. Pozor však, tento člověk má v rukou moc.“

Komentátor Deníku Ivan Hoffman se vrací k informaci o přesunutí výroby lentilek z Holešova do Hamburku. Lentilky označuje za milý pozůstatek starého lokálního světa, který bere za své péčí globálních manažerů. „Holešovská lentilka pamatuje Rakousko-Uhersko, první republiku, přežila válku, vysídlení Kneislů do Německa a znárodnění, a nakonec přežila i Československo i Klausovu privatizaci v roce 1992, kdy si na ní smlslo Nestlé.“ Za osudné pro lentilky označuje hlavně balení v tubě opatřené plastovým víčkem: „Nestlé si totiž, podobně jako Lego či Ikea, začalo módně ošklivit plasty“. Autor se problematikou dále zabývá ještě hlouběji: „Transformace holešovských lentilek na korporátní smarties je symbolem kolapsu volného trhu. Kdy o přežití, či nepřežití tradičního produktu nerozhodují zákazníci, ale firemní strategie monopolního molochu“.

Viliam Buchert z E15 se zamýšlí nad aktuálním děním okolo Televize Nova. Ta se stala přes společnost Central European Media Enterprises majetkem skupiny PPF, jejíž většinový vlastník je nejbohatší Čech Petr Kellner. I když sama PPF dodává, že koupě televize je pouze záležitostí byznysu, kritici Petr Kellnera zmiňují jeho skryté politické zájmy. Není ale příliš představitelné, že by někdo investoval téměř 50 miliard korun a neměl by primární zájem na rozvoji televizního byznysu, uvažuje Buchert. Petr Kellner má díky své investici eso v rukávu, sám si ale uvědomuje zodpovědnost, která s sebou koupě přináší. Nesporné však je, že silná televizní společnost inovaci potřebuje.