Stát se chystá v Praze postavit polní nemocnici pro lidi s covidem-19. Ve standardních zařízeních totiž pomalu začínají docházet volná lůžka. (Ilustrační foto: Itálie, jaro 2020)

Zdravotnictví v Česku se pomalu, ale jistě začíná hroutit. Ve standardních nemocnicích docházejí volná lůžka, proto se vláda chystá postavit polní nemocnici v pražských Letňanech s kapacitou až 500 míst. Stát rovněž plánuje nakoupit 4 tisíce nových lůžek. Premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem na summit do Bruselu uvedl, že situace je katastrofální a není na co čekat. 

„Nemáme čas, prognóza není dobrá, čísla jsou katastrofální a skutečně to velice, velice spěchá,“ řekl Babiš.

Správa státních hmotných rezerv má k dispozici 2 500 lůžek. Dalších 4 tisíce lůžek musí stát dokupit, protože podle předsedy SSHR Pavel Švagra současné zásoby nebudou dostačovat.

Co se týká ochranných pomůcek, těch má Česko podle premiéra Babiše dostatek.

Vláda se chystá v pátek vydat nařízení ke stavbě polní nemocnice v pražských Letňanech.

„Bereme to vážně. Dnes začínáme přípravy na stavbu polní nemocnice s kapacitou 500 lůžek v pražských Letňanech. Využijeme stávající budovy, vybavíme je a poskytneme vojenský lekářský personál. Práce už běží, oficiální nařízení vlády očekáváme zítra,“ uvedla Armáda ČR na Twitteru.

Armáda navíc dodá do nemocnice 10 plně ventilovaných stanic, dalších 100 lůžek, jednotku intenzivní péče, počítačový tomograf a laboratoř. Podle ministerstva obrany je vzhledem k velikosti nemocnice nutné zkombinovat vojenský personál s civilním.

„Všichni si uvědomujeme, že situace je vážná a musíme ji společně zvládnout. Boj s epidemií je teď nejen pro armádu úkol číslo jedna. Do Letňan přesuneme vybavení našich polních nemocnic. Plánování a výstavba proběhnou v řádu dnů,“ napsal ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) na Twitteru.

Samotná výstavba polní nemocnice v Letňanech by podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) měla začít v sobotu. Připravena by mohla být zhruba do 10 dnů.

Záložní lůžka plánuje Ústřední krizový štáb také v hotelích nebo lázních. Hasiči a armáda společně s hejtmany podle Hamáčka vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10 tisíc lůžek. (pel)

Čeští vědci varovali před kolapsem zdravotnictví. Do konce roku hrozí až 15 tisíc obětí koronaviru