Exprezident Václav Klaus si myslí, že ve skutečnosti nejde o válku s covidem19, ale o válku s podivnými mezinárodními organizacemi, s celosvětově propojenou politickou a mediální frontou a s mocnými byznysovými zájmy. (Foto: Redakční koláž)

Bývalý prezident Václav Klaus varoval před válkou s koronavirem. Vláda podle něj nepřiměřenými opatřeními a stylem komunikace zastrašuje veřejnost. Klaus upozornil také na tvrdé ekonomické ztráty nebo na ztrátu svobody, soukromí a také peněz. Podle něj zvýšení nebezpečí pro jednu rizikovou skupinu nesmí ochromit celý stát.

Exprezident to uvedl v prohlášení zveřejněném na webu Institutu Václava Klause (IVK).

Vývoj koronavirové epidemie by podle Klause neměl být podceňován. Covidové statistiky ale vidí institut jinak než vládní ministři.

IVK míní, že interpretace těchto čísel musí Klause ponechána lékařům a odborníkům na časové řady.

Vláda podle exprezidenta svou rétorikou jen zastrašuje občany nepřijatelnými a nepřiměřenými opatřeními. Klaus si navíc myslí, že opozice ve sněmovně se nechala dotlačit do podobných výroků, i když si prý nechce přiznat.

Bývalý prezident odmítá zastrašování veřejnosti nejasnými a dezinterpretovanými daty, která neumožňují popsat skutečný stav vývoje nákazy, porovnat ho v čase a mezi různými zeměmi.

Nesmí podle něj dojít k tomu, aby zvýšené nebezpečí pro jednu specifickou rizikovou skupinu ochromilo celý stát.

Klaus dále zmínil, že náklady epidemie nejsou jen zdravotnické, ale i společenské, hospodářské, ve vzdělání našich dětí, atd. Institut proto mimo jiné odmítá uzavření škol, které může způsobit trvalé poškození mladé generace.

Upozornil také, že občané přicházejí o svou svobodu, soukromí a peníze.

Ze všech těchto důvodů institut odmítá radikální plošné restrikce života v Česku.

Podle IVK v současné situaci nejde o válku s covidem, ale válku s podivnými mezinárodními organizacemi, s celosvětově propojenou politickou a mediální frontou a s mocnými byznysovými zájmy. (pel)


TEXT CELÉHO PROHLÁŠENÍ (institut Václava Klause, 13. října 2020)

Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření

1. Vývoj koronavirové epidemie nesmí být podceňován a ani my ho nepodceňujeme. Čísla, kterými nás vláda zásobuje, vidíme, ale vidíme je trochu jinak než Hamáček, Prymula a podobní.

Interpretace těchto čísel nesmí být ponechána lékařům, musí promluvit statistikové (odborníci na analýzu časových řad). Závěry musí udělat politikové. Jsme – spolu s řadou předních českých imunologů – přesvědčeni, že covid ohrožuje jen ty, kteří už jsou vážně nemocní. Navíc opakovaně připomínáme, že lidé s pozitivním testem jsou jen nakažení, nikoli nemocní.

2. Aktuální vývoj nemocnosti neopravňuje k výhružkám a výrokům, které z úst členů vlády zazněly v minulých dnech – mrazáky plné mrtvol v ulicích, optimální způsob pohřbívání není „do země“, atd. Používaná rétorika je útočnou zbraní, která má vystrašit občany nepřijatelnými, protože nepřiměřenými vládními opatřeními. Parlamentní opozice se nechala dotlačit do podobných výroků, i když si to nepřiznává.

Odmítáme zastrašování veřejnosti nejasnými a desinterpretovanými daty, která neumožňují popsat skutečný stav vývoje nákazy, porovnat jej v čase a mezi různými zeměmi. Straší se počtem obětí, ale o skutečném vývoji úmrtnosti v zemi – v porovnání s minulými lety – se vůbec nehovoří. Úmrtnost v naší zemi je do dnešních dnů roku 2020 nižší než v předcházejících dvou letech. Nesmíme připustit, aby zvýšené nebezpečí pro jednu specifickou rizikovou skupinu ochromilo celý stát. To není cynismus, to je racionální zhodnocení situace.

Strach milionů lidí naší země o své živobytí a o svou materiální existenci v důsledku umělé války s covidem je daleko reálnější věcí než strach z nemoci. Setkáváme se s tím dnes a denně.

3. Náklady covidové epidemie nejsou jen zdravotnické. Jsou především společenské, hospodářské, ve vzdělání našich dětí, atd. Odmítáme uzavření škol a poškození mladé generace v situaci, kdy není jasně prokázané její ohrožení touto nemocí. Přicházíme o naši svobodu, přicházíme o naše soukromí, přicházíme o elementární, pro lidský život nezbytné mezilidské kontakty, přicházíme o naše peníze.

Jedná se o první případ v moderní historii, kdy stát svými svévolnými rozhodnutími, která jsou jen předstíráním aktivity, vědomě ničí významnou část ekonomiky. Druhá strana téže mince je totální nezodpovědnost vlády vůči veřejným financím.

Ze všech těchto důvodů odmítáme radikální plošné restrikce života v naší zemi.

4. Politici musí zvolit politická řešení a nést za ně zodpovědnost. Je nepřijatelné, aby se vláda a její předseda chovali alibisticky a oportunisticky a schovávali se za nevolené experty – vedené nejasnou motivací a bez skládání účtů svým voličům.

5. Zažíváme test společnosti, co vše si ještě necháme líbit. Nastala chvíle, kdy je třeba říci dost. Nejde o válku s covidem, ale válku s podivnými mezinárodními organizacemi, s celosvětově propojenou politickou a mediální frontou a s mocnými byznysovými zájmy. Vše probíhá podle jednoho vzorce, týká se to celého světa, ale vinu a odpovědnost u nás nesou konkrétní domácí politikové.

6. Vás všechny, které toto prohlášení oslovilo, vyzýváme k jeho šíření a podpoře.

Václav Klaus a kolektiv IVK, 13. října 2020