Příslušníci armádních speciálních sil dostanou více peněz. Vláda jim schválila navýšení stabilizačního příplatku. Uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Jeho rezort tak reaguje na problémy s náborem k této speciální jednotce, u které musí vojáci splnit řadu vstupních požadavků. Vojáci 601. skupiny speciálních sil z Prostějova budou nově dostávat v zahraničních misích stabilizační příspěvek 15 tisíc korun měsíčně, jejich podpora v Česku bude mít 10 tisíc. U většiny vojáků činí tento benefit sedm tisíc.

Stabilizační příplatek má za úkol vyrovnávat konkurenční prostředí a motivovat vojáky, kterým armáda zajistila speciální výcvik, aby neodcházeli do civilu. Týká se to řady odborností od lékařů, letců, počítačových odborníků až po vojenské specialisty. Speciální síly mají podle dokumentu již delší dobu problémy s naplněním jednotky. Zatímco počet vojáků od roku 2014 každoročně stoupá, u 601. skupiny speciálních sil je trend opačný. V červenci 2015 byla naplněna asi na 83 procent, loni v červnu to bylo necelých 75 procent.

Například příslušníkům Hradní stráže, která se také potýká s podstavem i kvůli vyšším nárokům na adepty, narostl stabilizační příplatek z devíti tisíc korun na 11 tisíc měsíčně. Výsadkářům se pak zvýšil ze sedmi tisíc na deset tisíc.

Ministerstvo podle Jakuba Fajnora z tiskového oddělení úřadu vyhodnotilo, že kvůli nedostatku vojáků existuje riziko v některých klíčových schopnostech ozbrojených sil. „Zvýšení stabilizačního příplatku se tak v tomto návrhu týká pouze vojáků z povolání, kteří jako příslušníci 601. skupiny speciálních sil provádějí speciální operace nebo soustavně zabezpečují jejich podporu,“ uvedl.

Podle původního návrhu z loňského roku měli příslušníci speciálních sil dostávat místo dosavadních 10 tisíc korun příspěvek 21 tisíc korun, což je nejvyšší možná částka. S návrhem ale nesouhlasilo ministerstvo financí, které navrhovalo zvýšení na 13 tisíc. Nesouhlas zdůvodňovalo tím, že se vojákům obecně v posledních letech několikrát zvyšovaly platy. Oba úřady se nakonec dohodly na kompromisu 15 tisíc korun.

Metnar rozhodnutí vlády nazval motivačním opatřením. „Vážím si náročné a prestižní práce našich speciálních sil,“ poznamenal. Podle Fajnora bude opatření stát ročně 21,1 milionu korun.

Vládní materiál upozorňuje, že pro vstup do speciálních sil je nutné splnit vysoké požadavky. Adept musí mít minimálně maturitu a musí mít odslouženy dva roky v armádě. „Úspěšné absolvování výběru je však pouze jedním ze vstupních předpokladů pro následné zvládnutí náročné služby spojené s vysokými nároky na výcvik, jazykové a odborné vzdělávání, fyzický a psychický výkon, osobní nasazení a samostatnost při plnění všech úkolů, včetně odpovídající míry odpovědnosti,“ uvádí materiál. Příslušníci bojové části speciálních sil také musí zvládnout roční kvalifikační kurz, u kterého uspěje jen 64 procent uchazečů.

Podle dokumentu jen zřídka náročné podmínky ročně splní více než deset adeptů. „Takováto čísla ale stěží zaručovala doplnění každoročního přirozeného úbytku příslušníků bojové části jednotky,“ uvádí materiál.

Speciální síly patří k elitním jednotkám armády. V misích se často účastní rizikových operací, české speciální síly byly v minulosti nasazeny třeba v Afghánistánu, nyní se chystá jejich vyslání do Mali do boje s islámskými radikály.