Česká pošta rozesílá státní roušky pro seniory bez původních obalů. Ochranné pomůcky tak mohly být při balení znehodnoceny pracovníky pošty. (Foto: Twitter Česká pošta)

Stát se neumí postarat ani o doručení slibovaných roušek seniorům nad 60 let. Česká pošta rozesílala ochranné pomůcky, které mají chránit před šířením koronaviru, v nehygienických nepůvodních obalech. Roušky tak mohou být znehodnocené. Pracovníci pošty navíc při kompletování balíčků ani nedodržovali nastavená hygienická opatření. 

Upozornil na to Zdravotnický deník.

Protože při manipulaci se zásilkami mohlo dojít ke znehodnocení ochranných pomůcek, vyslal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na Českou poštu kontrolu.

Podle mluvčího pošty Matyáše Vilíka se kontroloři zaměřili výhradně na třídírny, ve kterých jsou zásilky kompletovány.

Mluvčí Vitík argumentuje, že dodané roušky a respirátory nejsou zdravotnický materiál.

SÚKL se podle zjištění Lidovek zatím k závěrům kontrol vyjadřovat nechce. Naznačil ale, že s rouškami nemuselo být manipulováno správně.

Zaměstnanci České pošty balili roušky do obálek bez původního obalu. Poté je vkládali do papírových obálek. Existují tak obavy ze znehodnocení ochranných pomůcek.

Na záběrech odvysílaných Českou televizí je navíc vidět, že někteří pracovníci ani nemají správně nasazenou roušku.

Mnoho lidí se podle serveru Echo.cz také podivuje tomu, jaká je například jistota, že jsou pracovníci pošty negativní na koronavirové onemocnění.

„Balit roušky do obyčejné dopisní obálky není úplně šťastné. Faktický rizikový faktor v tom ale nevidím, i kdyby tam byla potenciální kontaminace koronavirem, který během 48 hodin nepřežije, a je to bez problémů,“ citoval server iDnes reakci zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly.

Rozvoz pomůcek pro lidi starších 60 let vyjde stát na zhruba 15 milionů korun. Jeden respirátor nakoupila ČR zhruba za necelých 53 korun a roušku za 8,3 koruny. Balíček pro jednoho seniora by tak měl vyjít asi na 94 korun. (pel)

Česká pošta má zachránit ČR před koronavirem: Seniorům doručí vládní respirátor a 5 roušek