Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na modernizaci už v devadesátých letech vylepšených tanků T-72M4CZ. Za technické zhodnocení 33 strojů zaplatí 1,098 miliardy korun včetně DPH. Polsko nebo Maďarsku se rozhodly pro německé obrněnce Leopard.

Modernizaci zajistí státní podnik VOP CZ, uvedl úřad Lubomíra Metnara (ANO). Firma do roku 2025 technicky zhodnotí 27 bojových tanků, tři velitelské a tři vyprošťovací.

Stroje, jimiž je vyzbrojená 7. mechanizovaná brigáda, dostanou nové komponenty systému řízení palby, modernizace se dočkají i komunikační prostředky. Životnost tanků tak bude prodloužena do roku 2030. Smlouvu uzavřeli náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a za VOP CZ ředitel firmy Radovan Putna a obchodní ředitel Martin Krupa.

O plánované zakázce ministerstvo informovalo vládu loni v červnu, podepsána měla být do konce roku. Letos v únoru úředníci uzavření odložili kvůli tomu, že ve vládních materiálech neuvedli odpovídající cenu. Reagoval tak na kritiku, které čelili kvůli tendru na pasivní sledovací systémy. Původně měly stát o několik stovek milionů korun méně, než kolik za ně ministerstvo nakonec zaplatilo.

Stejný nárůst provázel i kontrakt na upgrade tanků. Proti dříve udávaným 908 milionům korun bez DPH se měla cena zvýšit na asi dvojnásobek. Server iRozhlas.cz na začátku září s odvoláním na mluvčího ministerstva Jana Pejška informoval, že ministerstvo odmítlo zvýšení akceptovat a zakázku přehodnotilo.

Na začátku projektu se počítalo s výměnou zaměřovacího systému střelce a velitele a s obměnou komunikačních systémů. Dodatečně pak přibyla modernizace motorů a protipožárního systému. Od těchto požadavků však ministerstvo ustoupilo, aby cena odpovídala sumě, s níž souhlasila vláda.

Česká armáda má nyní tři desítky modernizovaných T-72M4CZ. K dispozici má i starší typy T-72, část z nich je zakonzervována ve skladech. Chystané úpravy se týkají pokročilejší verze obrněnců.

Modernizace umožní vojsku splnit spojenecké závazky spočívající ve vybudování brigády těžkého typu a získat čas na rozhodnutí, jak bude dále s tanky postupovat. Představy armády o parametrech nových strojů, které by pořídila v druhé polovině dvacátých let, nyní zpracovává pracovní skupina.

Zbrojní plány Česka už předstihly Polsko i Maďarsko, které investovaly do německých tanků Leopard. Podle expertů je používá většina evropských členů NATO.