Německo a Francie spolu s dalšími zeměmi EU chtějí přijmout 400 nezletilých migrantů z vyhořelého řeckého tábora Moria.

Asi 400 dětí migrantů z vyhořelého tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos si rozeberou země Evropské unie. Nezletilí běženci byli převezeni do severního Řecka. Ujmout se jich chce Francie, Německo a další země EU. 

Uprchlický tábor Moria znovu hořel v úterý v noci. Migranti navíc zasahujícím hasičům komplikovali práci, když po nich házeli kameny a další předměty.

Na ostrově byl vyhlášen stav nouze. Šlo přitom už několikátý případ, kdy začal tábor hořet. V minulosti ho podpálili právě běženci, kteří si tak chtěli vynutit převoz na pevninu.

Zatím není jasné, co bylo příčinou požáru. Podle ministra pro migraci Notise Mitarakise požár založili sami uprchlíci kvůli protikoronavirovým opatřením.

Ve středu večer navíc vypukl další požár, který se podařilo hasičům uhasit. Definitivně ale zlikvidoval zbytky, které z tábora zůstaly po předchozím ohni.

Tisíce přistěhovalců spaly na polích, na krajích silnic v blízkosti tábora nebo na místním hřbitově.

Několik mladíků se pak pokusilo dostat do města Mytilini, ale policisté jim v tom zabránili slzným plynem.

Před požárem se v táboře Moria potvrdilo 35 případů nákazy covidem-19. Nemocní běženci se navíc ukryli ještě před požárem. Panuje proto obava, že se virus začne nekontrolovatelně šířit na ostrově.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron oznámili, že se jejich země společně s dalšími zeměmi EU chtějí ujmout 400 dětí a mladistvých bez doprovodu z tábora.

Nebylo ještě stanoveno, jak přesně by si nezletilé běžence země rozdělily. (pel)

V Řecku znovu hořel uprchlický tábor Moria. Migranti útočili na zasahující hasiče