Zájem o práci v české armádě letos roste. Za prvních šest měsíců se na různé pozice přihlásilo o třetinu více lidí než za stejné období loňského roku. Během koronavirové krize obdrželo vojsko dokonce přes 3600 žádostí. To je meziročně dvojnásobně více.

„Nábor je super, během letoška zájem lidí o vstup do armády výrazně stoupl,“ potvrdil náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zvýšený zájem v době propadu ekonomiky a možného propouštění vysvětluje zejména tím, že armáda nabízí stabilní prostředí, řád a pevně stanovené benefity.

Uchazeči se hlásí do všech pozic, vedle odstřelovačů, pilotů vrtulníku, ženistů, operátorů granátometu nebo specialistů na kybernetické síly jsou volná také místa kuchařů, skladníků, řidičů nebo sběračů raněných.

„Od začátku roku dosud evidujeme třetinový nárůst uchazečů o vstup do armády. Tedy podaných formulářů. Za období od poloviny dubna do poloviny června je tento zájem dvojnásobný. V roce 2019 bylo 1810 podaných žádostí, za stejné období v roce 2020 počet dosáhl 3631 žádostí,“ uvedla Dvořáková.

Dodala, že zhruba 30 procent zájemců neprojde zdravotními a fyzickými testy a dalších až 15 procent nezvládne přijímač a skončí ve zkušební době. „Takže na jednoho přijatého se nám musí zaregistrovat deset zájemců,“ dodala Dvořáková. Podle ní je třeba počítat i s tím, že řada vojáků každoročně odchází do důchodu, či z armády.

„Říjnový nástupní termín je už obsazen, další možnost bude až v lednu,“ podotkla Dvořáková.

„Naše poptávka je kontinuální. Potřebujeme neustále doplňovat stavy, protože vojákům končí jejich kontrakty a zároveň tvoříme nové pozice. Záměr armády je do roku 2025 navýšit počet vojáků o pět tisíc,“ připomněla mluvčí generálního štábu.

Větší zájem mají i ženy

Častěji se hlásí i ženy. Armáda jich v letošním roce zaměstnává 3357, což je o necelé dvě stovky více než loni. „V rámci armády je cca 12 procent žen na všech možných funkcích. Za loňský rok jsme přijali 174 uchazeček, což je 14 procent z celkově přijatých,“ zhodnotila situaci Dvořáková.

Podle armádních statistik zhruba 30 procent zájemců nesplní zdravotní a fyzické testy. Armáda rozděluje potenciální spolupracovníky na zájemce a uchazeče.

První skupinou označuje ty, kteří vyplní prvotní dotazník a dostaví se na rekrutační místo podepsat žádost o služební poměr v armádě. Uchazeč je ten, který podepsal žádost o povolání do služebního poměru, prošel jak zdravotními, tak fyzickými testy a dodal potřebnou dokumentaci.

„Je velký rozdíl mezi potenciálním zájemcem, zájemcem a uchazečem, který nastoupí do kurzu základní přípravy. Orientačně ze čtyř zájemců projdou dva uchazeči. Z nich statisticky 10 až 15 procent skončí ještě ve zkušební době. Další limitující podmínky jsou například pozice a také místo, ne každý je ochoten nastoupit na Moravě nebo naopak v Čechách,“ doplňuje Dvořáková.

Všichni zájemci musí být občany České republiky a starší 18 let. Podmínkou je i čistý trestní rejstřík. V den nástupu nesmí být členy žádné politické strany či hnutí, musí také prokázat zdravotní způsobilost a složit vojenskou přísahu.

Součástí přijímacího řízení pro kategorii voják z povolání jsou i fyzické a psychické testy, na pozici nezáleží.