Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) za stát podepsal smlouvy s ČEZ o stavbě nového bloku Dukovany. (Foto: Twitter Karel Havlíček)

Výstavba nového jaderného bloku Dukovany je zase o krok blíž. Stát a energetická společnost ČEZ uzavřely chystané smlouvy. Tendr by měl být vypsán letos v prosinci. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu o tom informovalo na webu.

„Jádro má zelenou. Během jednoho roku jsme odsouhlasili investiční, dodavatelský a finanční model nového bloku v Dukovanech. Zároveň jsme připravili nový zákon a dále smlouvy mezi státem a investorem ČEZ. Dnes jsme vše oficiálně podepsali,“ napsal na Twitteru ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Investor vybere hlavního dodavatele nového jaderného zdroje v Dukovanech do konce roku 2024.

Má také zajistit potřebná povolení a vše směřovat k tomu, aby byl nový blok elektrárny zprovozněn v roce 2036.

„Pro stát je klíčové, že se investor zavazuje do roku 2024 dojednat smlouvu s dodavatelem a intenzivně pokračovat v přípravě nových jaderných zdrojů. Tak aby nový blok Dukovan uvedl do provozu v roce 2036. Což znamená zajistit stabilitu a energetickou bezpečnost a zároveň dodávky levné a bezemisní elektrické energie,“ řekl Havlíček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil v listopadu 2019 nový blok jaderné elektrárny Dukovany do roku 2036. Výstavba za více než 160 miliard korun má začít v roce 2029, což nyní potvrdil i Havlíček.

Stát poskytne skupině ČEZ půjčku až do výše 175 miliard korun. Na dostavbě by se měl ze 70 procent podílet stát, zbývajících 30 procent zaplatí ČEZ.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruský Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. (pel)

Vláda zadotuje výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Půjčí ČEZ 175 miliard