Babišova vláda jede na prázdniny. (Ilustrační foto: Premiér Babiš na loňské dovolené rovněž na Krétě)

Vláda si bere v době koronavirové krize dovolenou. Premiér Andrej Babiš (ANO) sice apeloval na občany, aby letos podpořili tuzemskou ekonomiku a dovolenou strávili v Česku, sám ale poletí na Krétu. A do zahraničí vyrazí i další ministři. 

„Hotel jsme měli už zaplacený, tak jedu. Peníze ale budu utrácet hlavně v Česku. Dvakrát v lázních Třeboň a jednou v Mariánských Lázních,“ popsal premiér už dříve své plány pro Lidové noviny.

V době jeho nepřítomnosti ho bude zastupovat ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která letos musí dovolenou u moře oželet. Loni si přitom užívala na plážích Mallorky. V letošním roce hodlá odpočívat a trávit čas se svým vnukem.

Podobné plány má i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), která očekává narození vnoučete a těší se, jak s ním bude trávit čas.

Výjezdem za hranice se podle tn.cz netají ani ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Sám se prý nákazy nebojí.

„Nemohu vyloučit, že bych vyjel na nějaký čas do Rakouska, ale hlavní dovolenou bych chtěl trávit v ČR,“ uvedl pro server.

Naopak v Česku zůstane třeba místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček vyrazí podle serveru iDnes.cz na „železniční výlet“ do Orlických hor a Jeseníků, kde chce projet tamní regionální tratě.

Cestovat po Česku má v plánu i ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) či ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ta plánuje vyrazit na Vysočinu a do Zlínského kraje.

Ministr školství Robert Plaga se letos kvůli šíření pandemie koronaviru bude rozhodovat podle aktuální situace. Tradičně jinak tráví dovolenou s rodinou na Jadranu.

Plány musel změnit i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který chce většinu volna strávit v Beskydech. (pel)