Dosud největší a nejsložitější armádní zakázce, pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun, hrozí další odklad. V rozhovoru pro HN to připustil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

„Teď se dolaďují detaily s potenciálními dodavateli na základě předběžných nabídek. Museli jsme oproti předchozím plánům prodloužit financování, už tedy nebude na pět let, ale na sedm. Proto to ještě řešíme. Předpokládám, že v průběhu léta je vyzveme k podání závazných nabídek, které budou potom vyhodnoceny. Když všechno půjde, jak máme naplánováno, tak koncem roku, či na začátku dalšího, chceme podepsat smlouvu,“ uvedl ministr na otázku, v jakém stavu je nákup BVP.

Metnar nevyloučil, že zakázka, kterou od roku 2016 stíhá problém za problémem a jejíž finalizace byla stále odkládána, může opět skončit u ledu.

Termín do konce roku 2020 je zmíněn ve státním rozpočtu pro letošní rok. Když loni v březnu přišlo ministerstvo obrany s překvapivě nově formulovanými požadavky, v jejichž důsledku ze soutěže odstoupil jeden z uchazečů – německá firma PSM s vozidlem Puma nabízeným výhradně pro devět vojáků a s bezosádkovou věží – současně ohlásilo, že očekává podpis smlouvy na dodání 210 vozidel v sedmi požadovaných variantách do letošního září, tedy do září 2019.

Jedním z problémů projektu byl zdlouhavý výběr právní kanceláře, která má s kontraktem pomoci. Ministerstvo obrany dvakrát neuspělo a nakonec v polovině minulého roku vybralo kancelář, která nabídla nejnižší cenu služeb, což vzbudilo obavy o jejich kvalitu.

Loni v září smlouva na dodání vozidel podepsána nebyla. Nyní šéf rezortu zřejmě tuší, že ani aktuální termín stanovený na prosinec nepostačí, a vytváří si další časový polštář, když zmiňuje začátek roku 2021.

Zajímavým bodem, který se týká BVP, byla nabídka Maďarska pořídit BVP společně. Ministr Metnar však takovou možnost odmítl s tím, že „to nejde ve chvíli, kdy jeden stát už roky nákup dělá“. Odkázal také na nedostatek zkušeností. Maďarská armáda přitom nedávno pořídila 56 moderních německých tanků Leopard 2 a 24 samohybných houfnic PzH 2000.