Průmyslová výroba v Česku v květnu meziročně poklesla o 25,7 procenta. Stavební výroba se v květnu snížila o 7,6 procenta.

Průmyslová výroba v Česku v květnu meziročně poklesla o 25,7 procenta. Proti předchozímu měsíci se propad mírně zpomalil – v dubnu průmysl klesl o rekordních 33,7 procenta. Stavební výroba se v květnu snížila o 7,6 procenta. Důvodem jsou dopady koronavirové epidemie a vládních restriktivních opatření.

Výroba aut se v květnu snížila o víc než 45 procent. Vyplynulo to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Průmysl se v květnu začal vzpamatovávat z útlumu, do kterého se dostal kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy koronavirem.

„Výroba ve většině podniků začala postupně pozvolna nabíhat,“ vysvětlil ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

„Výroba motorových vozidel se obnovila zhruba z poloviny,“ podotkl dále.

V době koronavirové krize zastavily výrobu všechny tři velké automobilky v ČR.

Objem květnové stavební výroby byl meziročně o 7,6 procenta nižší. Propad tak oproti dubnu zrychlil o tři procentní body, informoval ČSÚ.

Pokleslo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, opět kleslo. Naopak inženýrské stavitelství, do kterého patří z velké části dopravní infrastruktura, vzrostlo. Ale méně, než v předchozích měsících.

„Zatímco pozemní stavby klesají několik měsíců, pro inženýrské je květnové zpomalení novinkou. Větší podniky si dynamiku dokázaly udržet, ale menší firmy a živnostníci byli výrazně pod úrovní loňského května,“ uvedla k tomu vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Podle ní se však stabilizovala situace v oblasti stavebních povolení a bytové výstavby.

Stavební úřady vydaly meziročně o 2,8 procenta stavebních povolení méně, tedy 7625. V meziročním srovnání se ale začalo s výstavbou více bytů a více jich bylo i dokončeno.

Počet zahájených bytů se zvýšil o 0,8 procenta na 3376 a dokončených bytů o 15,3 procenta na 2943.

Zahraniční obchod ČR skončil v květnu přebytkem 1,3 miliardy korun. Meziročně tak byl o 22 miliard Kč nižší. Největší propad bilance zaznamenal obchod s motorovými vozidly, jejich vývoz v květnu klesl téměř o polovinu.

V dubnu vykázal zahraniční obchod schodek 25,3 miliardy korun.

„Mírně přebytková bilance zahraničního obchodu se zbožím za měsíc květen by mohla budit určitý optimismus. Meziročně je to však výrazně horší výsledek. Rozplynula se čtvrtina dovozu a necelá třetina vývozu,“ komentoval situaci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Ve srovnání s květnem loňského roku klesl vývoz o 29,8 procenta na 232,1 miliardy Kč a dovoz o 24,9 procenta na 230,8 miliardy Kč. Ve srovnání s letošním dubnem se export po sezonním očištění zvýšil o 12 procent a dovoz o 3,8 procenta. (sfr)