Obětí ekonomické krize způsobené koronavirem budou ženy, tvrdí studie institutu CERGE-EI. Oproti předchozí recesi, která zasáhla typicky mužská odvětví jako stavebnictví nebo výrobu, se letošní pandemie dotkla hlavně služeb. A v nich převažují ženy. Právě na ně v Česku dopadne i podzimní vlna propouštění.

Tradiční rozdělení rolí na ženské a mužské se Češkám letos nevyplatí, informoval server Seznam Zprávy. Pandemie totiž dopadla nejvíce na oblasti pohostinství, gastronomie, umění a cestovního ruchu. V nich před krizí pracovalo v Česku 7 procent všech pracujících žen, ale jen 4,4 procenta mužů.

 „Ženy jsou zaměstnány v sektorech služeb, které byly epidemií zasaženy jako první. Ve Spojených státech je to ve statistikách nezaměstnanosti dobře vidět. V Česku zatím tolik ne. Máme tu ošetřovné, které je většinou čerpáno právě ženami,“ uvedl analytik CERGE-EI Filip Pertold, který se na studii podílel.

 Jeho slova dokládá i dosud pomalý růst nezaměstnanosti, u mužů kolem 0,5 procenta, u žen o 0,7 procent. O to větší zásah ženy dostanou na podzim, kdy skončí nárok na ošetřovné ve výši 80 procent mzdy. Potom přijde druhá vlna propouštění.

 „Když se zavřely školy, logicky se musel někdo o děti starat. A domácnostem se víc vyplatí, aby zůstala doma žena, přijdou o nižší plat. Významnou roli hrají v Česku společenské normy, péče o děti je považována za ženskou záležitost,“ řekl Pertold.

Například české matky trávily ještě před pandemií péčí o děti dvakrát tolik času než otcové. Totéž platilo pro ženy zaměstnané na plný úvazek. Péčí o děti trávily o polovinu více času než jejich zaměstnané protějšky.

Rozdělení rolí, a tím i výše ohodnocení dokládá i rozdělení studentů na školách. Na technických školách v Česku pracuje podle Pertolda extrémně málo žen ve srovnání se západní Evropou a Spojenými státy. “Tam je na IT oborech až 40 % žen,“ vysvětlil.

 Ženy u nás naopak převažují na pedagogických školách, kde je ohodnocení výrazně nižší než v technických oborech. Obecně u nás činí rozdíl mezi platy více než 20 procent. A to se kvůli současné krizi ještě zhorší.

„Je dost pravděpodobné, že se nůžky mezi platy mužů a žen otevřou ještě víc. Staraly se o děti, mají kariérní přestávku. To může znamenat menší šanci na povýšení. Patrně budou muset hledat práci v jiných sektorech, než je cestovní ruch, a to jim může trvat déle,“ dodal analytik.

(anv)