Německo od 1. července převzalo na půl roku předsednictví Evropské unie.

Německo převzalo na půl roku předsednictví v Evropské unii. U kormidla tak vystřídalo Chorvatsko. Kancléřka Angela Merkelová chce řešit třeba migraci do Evropy, kde požaduje solidaritu všech členských zemí. Dalšími prioritami Německa budou ochrana klimatu nebo zotavení ekonomik po pandemii koronaviru. 

„Téma migrace je bohužel stále ještě na programu,“ citoval server ČT24  německého velvyslance v ČR Christopha Isranga.

Je podle něj potřeba vytvořit společný evropský postup v této otázce, který bude zahrnovat zajištění ochrany hranic i zapojení všech států do řešení situace s migranty.

„Naše vláda se poučila z roku 2015. Víme, že nemá smysl členské země nutit, aby migranty přijímaly,“ uvedl.

Německo prý už pochopilo, že jsou státy, které nechtějí přijímat žádné migranty. Proto je potřeba hledat jiné možnosti, jak by členské země projevily solidaritu.

Německo chce dále řešit obnovu EU po pandemii koronaviru, uzavřít jednání o víceletém finančním rámci Unie na roky 2021 až 2027 a najít shodu o budoucích vztazích s Velkou Británií.

Kancléřka Angela Merkelová se na začátku července chystá odjet do Evropského parlamentu, kde se postupně začnou opět sjíždět i ministři členských zemí.

Merkelová totiž chce přimět další lídry členských zemí ke shodě na koronafondu obsahujícím podle návrhu Evropské komise 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun) již do konce července. Podle některých unijních činitelů to je ale vzhledem k zásadním námitkám části zemí velmi nejistý cíl. (pel)