Nová ranvej pro letadla v pražské Ruzyni na Letišti Václava Havla se zatím odkládá. Krajský soud zrušil plán Středočeského kraje. (ilustrační foto)

Nová ranvej pro letadla v pražské Ruzyni na Letišti Václava Havla se zatím odkládá. Krajský soud zrušil plán Středočeského kraje. Důvodem byly obavy z hluku a emisí. Krajský soud zrušil vymezení paralelní dráhy v zásadách územního rozvoje Středočeského kraje.

Stavba nové dráhy měla začít v roce 2025 s tím, že měla navýšit kapacitu letiště.

Za současného stavu však projekt paralelní dráhy nemůže pokračovat.

Středočeský kraj proti rozhodnutí krajského soudu hodlá podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Krajskému soudu na vymezení paralelní dráhy vadilo především nedostatečné zhodnocení možné kumulace dopadů z provozu na nové dráze a na blízké železnici a dálnici. V zásadách územního rozvoje Středočeského kraje údajně schází vyhodnocení dopadů na hlučnost a ovzduší v okolí.

Letiště však nadále pokračuje v přípravě projektů dalšího rozvoje, a to včetně paralelní dráhy.

Investici do Letiště Praha považuje z krátkodobého i dlouhodobého hlediska za nezbytné.

Rozhodnutí krajského soudu, který který rozhodl proti nové ranveji, uvítali představitelé pražských městských částí Nebušice i Suchdol.

Letiště připravuje výstavbu paralelní ranveje kvůli potřebě rozšířit maximální kapacity. V roce 2019 odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících.

Výstavba nové dráhy měla podle stávajících plánů začít za pět let s náklady kolem devíti miliard korun. Letiště současně připravuje rozšíření druhého terminálu za 16 miliard Kč. To má být dokončeno do roku 2028. (sfr)