Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) nemá plánu snižovat DPH na potraviny.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá snížení DPH na potraviny. To po vládě požaduje Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle Schillerové by to nesnížilo ceny potravin v obchodech, ale desítky miliard korun by si prý nechaly obchodní řetězce na maržích. Ministryně zároveň uvedla, že v roce počítá s vyšším schodkem státního rozpočtu, než před krizí zvažovaných 40 nebo 50 miliard korun.

Schillerová to uvedla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Já jsem zásadně proti snížení DPH na potraviny, protože kdybychom ho snížili, tak když pominu to, že by to byly desítky miliard korun, tak komu by ty peníze zůstaly? Zůstaly by řetězcům, to je absolutně něco, co tady v žádném případě nedopustíme,“ řekla Schillerová.

Ministryně zároveň upozornila, že obchodní řetězce v Česku mají velmi vysoké marže na potraviny.

„Pokud někdo vydělal na pandemii, tak to byly především řetězce s potravinami. Už je čas, aby se s lidmi podělili a aby ty marže snížili a promítlo se to do ceny potravin,“ uvedla v ČT.
Odmítla také regulaci cen, kterou se chystají zavést třeba v Rakousku.

Snížení DPH z 15 na 10 procent od 1. ledna 2021 požaduje Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle prezidenta svazu Tomáše Prouzy se jedná o lepší řešení než například povinné minimální množství českých potravin na pultech obchodů.

Prouza dále zmínil, že v Česku je v současné době daň z přidané hodnoty u potravin čtvrtá nebo pátá nejvyšší v Evropě.

Schillerová zároveň podotkla, že v příštím roce bude schodek rozpočtu vyšší, než před krizí zvažovaných 40 nebo 50 miliard korun. Přesné číslo ale neuvedla. Nový návrh chce vládě předložit do konce září, do konce října pak sněmovně.

Pro letošní rok ministerstvo počítá se schodkem 500 miliard korun. (pel)