ODS a Piráti chtějí řešit postup Babišovy vlády během koronavirové krize. Svolali mimořádnou schůzi sněmovny.

Opozice chce nechat prošetřit pochybné nákupy pomůcek a postup vlády během pandemie. Poslanci se sejdou na mimořádné schůzi sněmovny, kterou vyvolali ODS a Piráti. Mimo jiné chtějí prosadit zřízení vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných zdravotnických pomůcek. Řešit chtějí také postup Babišovy vlády během koronavirové pandemie. 

Piráti o tom informovali v tiskové zprávě.

„Česká republika zvládla první vlnu koronaviru poměrně dobře, rozhodující byl rozumný přístup občanů a jejich angažovanost. Rozhodně však nemáme vyhráno, protože může přijít další vlna, stále nefunguje chytrá karanténa, stát nesdílí podrobné aktuální statistiky s vědci, zatajuje informace a v opatřeních je chaos,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Podle předsedy ODS Petra Fialy vyvstala v období krize řada otázek, na které si občané zaslouží znát odpověď.

„V době řešení akutní krize nebyl na detailní rozbory prostor. Ten se nyní otevřel, a proto jsme se rozhodli svolat mimořádnou schůzi,” napsal pro Novinky.cz.

Následovat bude pořízení ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu a také zvažované vládní intervence, jako je aktuální nákup leteckého přepravce Smartwings.

Opozice požaduje zřídit i vyšetřovací komise k nákupům zdravotnického materiálu.

„Podezřelé a předražené nákupy zboží za stamiliony, včetně dokládání falešných certifikátů od nastrčených firem a lidí, medializovaly i sdělovací prostředky, včetně faktu, že dodávky obsahovaly nekvalitní nebo vadný materiál, a to mnohdy i bez platného certifikátu,“ uvedl předseda strany Ivan Bartoš.

„Vláda následně přišla s pochybnou změnou zákona o veřejných zakázkách, ve které by se takové nekalé praktiky legalizovaly nastálo a pro všechny resorty státu,“ dodal.

Piráti a ODS získali dostatečnou podporu pro svolání mimořádné schůze sněmovny, která by se měla konat příští týden. (pel)