Testy mají své limity. V některých případech nemusí prokázat přítomnost koronaviru v těle nakaženého.

Test na koronavirus nemusí být vždy stoprocentně spolehlivý. Dosud také není jisté, zda člověk, který onemocnění prodělal, proti němu bude v budoucnosti imunní. Jak řekl mikrobiolog Libor Staněk, o viru stále nemáme dostatek informací.

V České republice se provádí testy na koronavirus dvěma způsoby. Každý z nich se však potýká s jistými omezeními, napsaly Lidovky.cz.

První metodou je test PCR, který se provádím stěrem z nosohltanu. Následná diagnostika obvykle trvá 4 hodiny. PCR test tak odhalí, zda pacient onemocněl covid-19, případně zda se z již prokázaného onemocnění uzdravil.

Tento test hradí zdravotní pojišťovna, avšak pouze na doporučení lékaře a pouze tomu, u koho se objevily symptomy. Zájemci, kteří se například vracejí ze zahraničí, si test musí zaplatit sami, pokud nechtějí podstoupit čtrnáctidenní karanténu.

Pokud se však virus ještě nestihl rozmnožit, test stěrem jeho přítomnost nemusí prokázat. I nakažený člověk tak může mít negativní výsledek a nevědomky šířit virus dál.

Další metodou je test z krve. Jeho účelem je najít v krvi protilátky, které začne imunitní systém vytvářet přibližně po týdnu probíhající nemoci. Krevní testy tedy umí potvrdit přítomnost koronaviru až v pozdější fázi onemocnění. Navíc je nehradí zdravotní pojišťovna.

Libor Staněk, genetik a mikrobiolog, který je členem lékařské rady laboratoří Synlab, upozornil, že i tyto testy naráží na limity. Ne všechny diagnostické soupravy totiž umí detekovat všechny protilátky.

Rychlejší alternativu představují tzv. rychlotesty, kdy se odebere kapka krve z prstu. Výsledky jsou dispozici již během půl hodiny a u jedince s pozitivním výsledkem test hradí stát.

Postrádají však přesnost laboratorních krevních testů, takže i nakaženému člověku může vyjít negativní výsledek.

„Je to v podstatě jen orientační, screeningový test z velmi malého množství materiálu, dělá se jen v terénu, aby vytipoval potenciálně rizikového pacienta. V laboratoři jej nepoužíváme,“ uvedl Staněk. (kag)