Velká Dešťovka se vrací: Stát letos uvolní další 1 miliardu korun na boj se suchem.

Boj se suchem v Česku nekončí. Stát rozdal od roku 2014 dotace přes 10 miliard korun v programu Velká Dešťovka. Letos ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvolní další 1 miliardu korun. Resort tak chce zmírnit dopady sucha a podpořit, aby obce více zachytávaly a akumulovaly dešťovou vodu na další využití. 

Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí.

,,Zájem o řešení sucha ze strany měst a obcí se rok od roku zvyšuje. Třeba na využití srážkových vod ve městech jen v loňském roce přišlo 108 žádostí v souhrnné výši za více než půl miliardy korun. To je několikanásobný nárůst oproti letům předchozím,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Během posledních šesti let rozdělil stát na podporu zasakování a udržování vody v krajině dotace přes 10 miliard korun.

Letos na hospodaření s vodou poputuje další 1 miliarda.

Obce budou moci například zachytit dešťovou vodu do podzemních nádrží a použít ji k zavlažování obecní zeleně, k chlazení ulic v době letních veder nebo ke splachování ve školách, úřadech a jiných veřejných budovách.

Podle Brabce jde o poslední peníze z evropských fondů, které v tomto období půjdou na podporu vy­užívání srážkové vody v urbanizovaném území.

Starostové mohou peníze využít i na výstavbu zelených střech, výměnu nepropustných povrchů u parkovišť či jiných veřejných ploch za propustné.

Resort podpoří také výstavbu suchých a polosuchých poldrů, bezpečnostních přelivů hrází a jiná protipovodňová opatření. (pel)