Policie vyhodnotila brutální šikanu v automobilce Škoda, při které byli terorizování agenturní zaměstnanci svými kolegy a dva skončili na neschopence, jako přestupek. Ten teď bude řešit magistrát.

Brutální šikana, ke které docházelo v mladoboleslavské Škoda Auto, byl přestupek. Podle policie, která případ prošetřovala, nedošlo k trestnému činu. Někteří zaměstnanci přitom po útocích svých spolupracovníků skončili zraněni a na pracovní neschopnosti. Kmenoví zaměstnanci Škodovky šikanovali své agenturní kolegy, které zavírali do beden, lili jim projímadlo do kávy, nebo mazali vazelínou dveře karoserie, aby vznikla škoda.

„Ve věci byl oznámen přestupek na úseku přestupky proti občanskému soužití,“ řekla policejní mluvčí Lucie Nováková.

Přestupek bude řešit ve správním řízení magistrát.

Na šikanu upozornili jako první dva agenturní zaměstnanci, kteří kvůli napadení skončili v pracovní neschopnosti. Jeden z nich měl naražená žebra, druhý pak pohmožděnou páteř a zranění na hlavě.

Kmenoví zaměstnanci si totiž zpestřovali směnu v práci tím, že šikanovali slabší jedince.

Dělníky třeba nalákali k bedně s materiálem, poté je chytli za nohy a ruce a zavřeli dovnitř bedny. Tu pak vystříkali sprejem imitujícím zápach výkalů. Pracovníka drželi uvnitř dlouhé minuty.

Dalším kolegům namazali chleba ze svačiny vazelínou a vrátili ho zpět do tašky. Vazelínou pak natírali i dveře karoserie, aby při manipulaci upadly a vznikla škodná událost.

Šikanovaným kolegům také zalepovali úchyty na šrouby lepidlem, takže do nich pak nešlo nic namontovat. Lili jim také projímadlo do kávy a sprostě jim nadávali.

Podle mluvčí automobilky Kamily Biddle kvůli tomu dostalo výpověď pět zaměstnanců, jeden pracovník byl upozorněn na porušení povinností.

Předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík již dříve řekl, že je na případ uvalené informační embargo a nebude věc komentovat.

Kromě toho server Eurozprávy.cz upozornil těsně před Vánoci na další skandál.

Nadřízený pracovník měl údajně sexuálně obtěžovat a tlačit na podřízené zaměstnankyně. Za to jim měl slibovat výhody na pracovišti, zjistil server. Tomu se navíc po uveřejnění zprávy ozvali další obtěžovaní lidé, kteří informace potvrdili. (pel)