Spolek Milion chvilek zažaloval KSČM a jejího šéfa Vojtěcha Filipa, který iniciativu spojil s kyberútokem na benešovskou nemocnici.

Spolek Milion chvilek podal žalobu na KSČM a jejího předsedu Vojtěcha Filipa. Požaduje omluvu za Filipovy výroky o tom, že by spolek mohl stát za kybernetickými útoky na nemocnici v Benešově. 

Spolek o tom informoval v tiskové zprávě.

Filip se v prosinci 2019 v projevu na zasedání ústředního výboru KSČM pustil do spolku, který pořádá demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

„Teď si vyzkoušeli blokádu hlavního nádraží, vyzkoušeli si kybernetický teroristický útok na nemocnici a zatím jim to prochází,“ řekl tehdy.

Podle Milionu chvilek Filip také obvinil spolek z toho, že usiluje o státní převrat.

Žalobu se spolek rozhodl podat poté, co Filip nevyhověl stejnému požadavku z předžalobní výzvy. Navíc poslal spolek předžalobní výzvu i komunistické straně, které Filip předsedá.

Šéf KSČM podle Milionu chvilek na výzvu reagoval pouze vyhýbavě a veřejně se neomluvil ani výrok neodvolal, i když měl příležitost.

Naopak místopředseda sněmovny Filip tvrdí, že na výzvy spolku reagoval.

„Já jsem jim odpověděl a pokud se chtějí soudit, tak jsem připraven,” uvedl.

Provoz benešovské nemocnice ochromil 11. prosince počítačový kryptovirus. Zařízení fungovalo v omezeném režimu, do plného provozu se vrátilo 30. prosince. Případ vyšetřuje policie, data v nemocnici podle kriminalistů napadl ruský vir Ryuk. (pel)