Předseda ČTÚ Jaromír Novák rezignoval na funkci poté, co se Havlíčkovo ministerstvo průmyslu rozhodlo změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G.

Šéf Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák rezignoval na funkci. Důvodem byl spor s ministerstvem obchodu ohledně chystaných změn v aukci kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Resort pod vedením Karla Havlíčka (ANO) totiž vládě předložil materiál o dalším směřování aukce, který s ČTÚ jako organizátorem soutěže nekonzultovalo a s kterým Novák nesouhlasí.

Uvedl to v rezignačním dopise zveřejněném na Twitteru.

„S ohledem na svou profesionální a osobní integritu bych se nedokázal podepsat pod takové podmínky aukce, které podle mého hlubokého přesvědčení nepovedou ke zlepšení konkurenčního prostředí na českém trhu, ohrozí cíl rychlého zavedení 5G sítí v Česku a pravděpodobně povedou k řadě soudních sporů,“ napsal.

Ministr Havlíček podotkl, že aukce musí být vypsána tak, aby bylo zabezpečeno kvalitní konkurenční prostředí.

„Abychom věděli, že se zapojí pokud možno více společností, které s trhem trochu hnou, aby se zvýšila konkurence a snížily se ceny za datové služby a současně se vytvořilo prostředí pro rozvoj 5G sítí,“ uvedl Havlíček.

Současná soutěž je podle něj poznamenaná změnami vyžádanými Evropskou unií. Podle vicepremiéra o ni také není zájem.

ČTÚ připravil aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G, dražit bude frekvence 700 a 3500 MHz. Pásmo 700 MHz se uvolní přechodem pozemního TV vysílání na nový standard DVB-T2. S vyhlášením se původně počítalo už v lednu.

Novák stál v čele regulačního úřadu od roku 2013. Předtím působil na ministerstvu průmyslu jako ředitel divize digitální ekonomiky. (pel)