Ruský prezident Vladimir Putin žádá po Rusech, aby plodili více dětí. Podpoří je novými přídavky na děti a změnami při vyplácení mateřské.

Ruský prezident Vladimir Putin chce po občanech, aby plodili více dětí. Porodnost chce Putin podpořit novými přídavky na děti pro nejchudší rodiny a zvýšením příspěvku od státu při narození potomka. Ruský prezident v projevu navrhl také úpravy v ruské ústavě. Ruská vláda poté nečekaně podala demisi. 

„Ve společnosti je jasná poptávka po změnách,“ prohlásil prezident v úvodu svého poselství o stavu země.

Nejchudší rodiny by měly dostávat 5 500 rublů (asi 2 tisíce korun) na dítě. Od příštího roku se tato částka zvýší v průměru na 11 500 rublů (asi 4 200 korun), konkrétní částka bude záviset na regionu.

Vyplácení dávek by u nejchudších rodin mělo pokračovat až do dosažení 7 let věku dítěte.

Rusky nyní dostávají při narození druhého dítěte program mateřského kapitálu. Nově se prodlouží nejméně do konce roku 2026 a od letoška jej bude jej možné dostat už při narození prvního potomka.

Nyní jde částku 466 tisíce rublů (asi 170 tisíc korun). Při narození druhého dítěte se mateřský kapitál zvýší o dalších 150 tisíc rublů na 616 tisíc.

Pokud se podaří vychovat novou velkou generaci, opírající se o pevné spojení generací v rodinách, „budeme moci zaručit rozvoj Ruska jako velké a úspěšné země“, zdůraznil prezident.

Nízké příjmy představují podle ruského prezidenta klíčovou překážku k tomu, aby se ruská populace zvětšovala.

V současnosti žije v Rusku kolem 147 milionů lidí.

Zákaz cizinců v klíčových funkcích 

V další části projevu promluvil Putin obecně o sociálním zabezpečení, zdravotnictví a vzdělání. Vláda podle něj podpoří rozvoj univerzit ve všech oblastech Ruska a infrastrukturu.

Ruský prezident navrhl také úpravy v ruské ústavě, mj. aby měla přednost před mezinárodním právem a zakazovala lidem v klíčových funkcích cizí občanství.

Putin se věnoval i obraně. Rusko podle ruského prezidenta poprvé v dějinách, odkdy existují jaderné rakety, nikoho nedohání, ale naopak jiné státy teprve budou muset vytvořit zbraně, kterými již Rusko disponuje.

„Nikoho neohrožujeme a ani se nesnažíme vnucovat svou vůli. Ale mohu ujistit, že kroky k posílení národní bezpečnosti jsme udělali včas a v dostatečné míře,“ řekl.

Na konci prosince Moskva oznámila, že ruská armáda zařadila do výzbroje nové rakety Avantgard, jejichž okřídlená bojová část dosahuje hyperzvukové rychlosti.

Raketa má podle ruských expertů mezikontinentální dosah a může letět v atmosféře sedmadvacetinásobně rychleji než zvuk, rychlostí více než 33 tisíc kilometrů za hodinu.

Ruská vláda končí

Ruská vláda premiéra Dmitrije Medveděva po Putinově projevu odstoupila. Vadí jí předložený návrh ústavních změn.

Podle ruské redakce BBC o odstoupení vlády netušili do poslední chvíle ani její členové.

Premiér Dmitrij Medveděv rozhodnutí oznámil v ruské státní televizi přímo vedle prezidenta Putina, který mu za jeho práci v čele vlády poděkoval a uvedl, že byl s prací kabinetu spokojen, přestože se „ne všechno povedlo“.

Medveděv prohlásil, že pokládá za správné podat demisi kabinetu kvůli návrhu ústavních změn.

Prezidentův návrh podle Medveděva představuje významný zásah do fungování země a také do dělby a rovnováhy moci.

Putin přišel s ústavními změnami, které by Státní dumě, dolní komoře parlamentu, daly právo nejen schvalovat jmenování premiéra a členů vlády, ale i potvrzovat jejich nominaci. Změny v ústavě by Rusové podle prezidenta měli schválit v referendu.

Současná vláda bude plnit své povinnosti do jmenování nového kabinetu.

Ruský prezident Putin navrhl jako nového předsedu vlády Michaila Mišustina.

Na nečekané rozhodnutí reagovala i ruská měna. Rubl po ohlášení demise klesl na týdenní minimum. (pel)