Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podal dvě trestní oznámení na ministerstvo kultury kvůli neprůhlednému rozdělování dotací. (Ilustrační foto)

Ministerstvo kultury mělo netransparentně rozdělovat desítky až stovky milionů korun dotací. Na základě prověrky to odhalil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který na resort podal 2 trestní oznámení. Zároveň kontroloři předali oznámení na finanční úřad. 

„Blíže je (trestní oznámení) ale nemůžeme komentovat a je na příslušných orgánech, jak budou dále postupovat,“ řekla

Mluvčí NKÚ Jana Gabrielová uvedla, že úřad nemůže trestní oznámení blíže komentovat. Teď podle ní záleží na příslušných orgánech, jak budou dále postupovat.

Podle NKÚ ministerstvo poskytovalo prostředky netransparentně, protože podpořilo i projekty mimo výběrové řízení.

V letech 2011 až 2013 takto rozdělilo více než 68 milionů korun, v letech 2016 až 2018 to bylo už přes 112 milionů korun.

Nedostatky zjistili kontroloři také u některých příjemců, například u Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, jehož organizátoři každoročně obdrželi nejvyšší podporu – 30 milionů korun.

Značnou část těchto peněz měli pořadatelé festivalu vrátit do rozpočtu, což ale ministerstvo nepožadovalo, uvedli kontroloři. Zda se trestní oznámení týká dotací udělovaným festivalu, mluvčí NKÚ neupřesnila.

Zároveň ministerstvo podle NKÚ žadatele dostatečně nekontrolovalo a přidělovalo podporu i žadatelům, kteří nesplnili podmínky.

(pel)