Ministerstvo obrany nakoupí 3D radiolokátory MADR z Izraele za 3,5 miliardy korun.

Armáda ČR se konečně dočká nových mobilních radarů. Ministerstvo obrany po několika letech nakoupí 3D radiolokátory MADR z Izraele. Dlouho připravovaná smlouva za 3,5 miliardy korun má být podepsána 5. prosince. Bezpečnostní výbor NATO přitom už dříve Česku nákup zakázal s odůvodněním, že do aliančního systému nemůže být zapojen systém, který nepochází z členské země aliance.

„Nákup radiolokátorů MADR je jedním z našich klíčových modernizačních projektů. Jsem rád, že se blížíme k úspěšnému konci dlouhé cesty,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

Doplnil, že radary budou průběžně dodávány do roku 2023.

Nová technika nahradí ruské radary, které již několikrát překročily svou životnost.

Resort za osm kusů radiolokátorů zaplatí 3,5 miliardy korun. Domluvenou cenu podle obrany potvrdil nezávislý znalecký posudek.

Izraelská strana se podepsáním smlouvy zaváže, že do zakázky bude zapojen český průmysl v míře nejméně 30 procent.

Nové radary zajistí armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. České armádě je dodá přes izraelskou vládu izraelský státní podnik Elta Systems, který vyrábí systém Iron Dome.

Je schopen nejen zjistit raketový útok, ale i vyhodnotit, kam raketa dopadne a v případě nebezpečí útoku na zalidněnou oblast ji sestřelit. Elta české armádě nabídla radar ELM 2084 MMR (Multi-Mission-Radar, radar pro více rolí), který je součástí tohoto systému.

Pořízení radarů provázely dlouhodobé komplikace. Jejich nákup má několikaleté zpoždění. Armáda dlouhodobě upozorňuje na to, že dosud používané radary dávno překročily svou životnost a jsou na hranici funkčnosti.

Bývalý ministr obrany a současný český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický (ANO) před svým odchodem z funkce smlouvu označil za připravenou k podpisu.

Jeho nástupkyně Karla Šlechtová (ANO) v roce 2018 prohlásila, že ministerská inspekce zjistila u některých dosud neukončených tendrů závažná pochybení. Obrátila se proto na Vojenskou policii. Mezi podezřelými zakázkami byl právě i nákup radiolokátorů.

Metnar loni v prosinci výběrové řízení kvůli pochybnostem zrušil a vládě navrhl, aby radary koupila přímo od izraelské vlády. Vojenská policie v červnu vydala rozhodnutí, kterým podezření odložila.

Bezpečnostní výbor NATO navíc Česku nákup mobilních radarů z Izraele v roce 2018 zakázal. Podle NATO totiž není možné, aby byl do aliančního systému zapojen systém, který nepochází z členské země aliance.

ČR nemůže nakoupit mobilní radary za 3,5 miliardy z Izraele. Zakázalo to NATO

RETIA obhajuje izraelské radary. Není podle nich podstatné, že nepochází ze členské země NATO

(pel)