NATO je ve stavu mozkové smrti, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Severoatlantická aliance (NATO) umírá. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle něj se NATO nachází ve stavu mozkové smrti kvůli postojům Spojených států a Turecka, které zaútočilo na Sýrii. Zdůraznil, že nastalá situace je pro NATO velký problém. 

„To, co právě zažíváme, je mozková smrt NATO,“ řekl Macron v rozhovoru pro The Economist.

NATO si podle něj nyní musí vytyčit strategické cíle.

„Spojené státy svá strategická rozhodnutí se svými partnery v NATO vůbec nekoordinují,“ uvedl.

Členové vojenské aliance jsou navíc podle něj nyní svědkem „agrese, kterou zahájil další člen NATO, tedy Turecko, a to v oblasti, kde jsou ve hře naše zájmy, aniž by to koordinoval“.

Upozornil, že to, co se stalo, je pro NATO velký problém.

V souvislosti s tureckou ofenzivou podle Macrona vyvstala řada otázek včetně té kolem článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně. Tento článek stanoví, že útok proti jedné nebo více zemím NATO je považován za útok proti všem členům aliance.

„Pokud se režim (syrského prezidenta) Bašára Asada rozhodne odpovědět na akce Turecka, zapojíme se?“ položil otázku francouzský prezident.

Podle Macrona se země EU po nástupu prezidenta Donalda Trumpa k moci již nemohou plně spoléhat na Spojené státy a musí posílit vlastní obranyschopnost nezávisle na NATO.

Současně je podle něj třeba znovu zahájit strategický dialog s Ruskem. K jednání s Moskvou musí přitom EU přistupovat bez naivity a uvědomit si musí i to, že sbližování bude nějakou dobu trvat, poznamenal prezident.

(pel)