Do stávky učitelů v Česku se zapojila asi polovina škol. Jen desetina však úplně zavřela.

V Česku vypukla stávka učitelských odborů, které protestují proti pomalému růstu platů. Zapojila se asi polovina škol, úplně zavřela jen desetina. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka není počet stávkujících škol důležitý a ministr školství Robert Plaga (ANO) by měl být znepokojen, i kdyby jich byly jen desítky.

„Odmítám to, že je stávka zpackaná a neměla důvod. Nejsou to čísla hozená z okna, že nemáme podporu jak tvrdí ministerstvo,“ řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Za debakl ji označil ministr školství Robert Plaga (ANO).

„Čísla neodpovídají iluzi, kterou se snažily odbory vyvolat,“ prohlásil.

Zavřených zůstalo podle odborářů celkem 1 221 škol. Dalších 2 743 výuku omezilo.

Necelé 3 tisíce ústavů pak odbory podporují, ale nezapojily se aktivně.

V Česku je celkem asi 12 tisíc vzdělávacích zařízení.

Odbory se pro vyhlášení stávky rozhodly minulý týden poté, co se ministr školství Robert Plaga (ANO) s premiérem Andrejem Babišem (ANO) dohodli na zvýšení tarifů učitelů o 8 procent s tím, že další dvě půjdou na odměny.

Toto zvýšení základů platů v pondělí schválila i vláda.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že odbory ignorují to, že učitelé dostanou příští rok přidáno dalších 11 miliard, a bojují víc za sebe než za učitele.

Učitelské odbory původně požadovaly růst platů o 15 procent. Poté souhlasily s navýšením o 10 procent. Chtěly ale co nejvíce peněz do základů platů. Podle nich ministr porušil slib, který jim dal.

Průměrná mzda v ČR dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku částky 32 466 korun.

Průměrný učitelský plat byl zhruba o 11 procent vyšší a dosáhl 36 226 korun.

Vláda slíbila, že do konce volebního období (podzim 2021) by měli učitelé mít 150 procent svého příjmu z roku 2017, což by znamenalo výdělek ve výši 45 tisíc korun hrubého. (pel)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE V ANALÝZE ZDE:

Nesmyslná stávka jako kritický průšvih státního školství: Spor o platy je a bude nekonečný