Průmyslová výroba v Česku v září meziročně vzrostla o 4,9 procenta.

Průmyslová výroba v Česku v září stoupla 4,9 procenta. Nejvíce se na tom podílela především výroba automobilů. Dařilo se také výrobcům elektrických zařízení. Naopak slabší byla zejména výroba strojů a počítačů. Podle analytiků se ale český průmysl nevyhne na konci roku zpomalení. 

Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Letošní září mělo o dva pracovní dny více než loňské, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 0,6 procenta.

Výroba aut v září meziročně stoupla o 2,7 procenta, růst ale pozvolna zpomaluje. Dařilo se také výrobcům elektrických zařízení.

Naopak pokles zaznamenala výroba strojů a také počítačů.

Podle analytiků domácí průmysl pomalu ztrácí dech a potýká se s  poklesem průmyslové aktivity v Německu a eurozóně jako celku. Na konci letošního roku proto očekávají zpomalení průmyslu.

Stavebnictví v září meziročně vzrostlo o 2,9 procenta

A k růstu se vrátila i stavební výroba – meziročně vzrostla o  2,9 procenta. V srpnu přitom zaznamenala meziroční pokles o 3,7 procenta.

V září se meziročně o procento zvýšila produkce v pozemním stavitelství. Naopak v inženýrském o 1,7 procenta klesla.

Stavební úřady vydaly v září 7535 stavebních povolení, meziročně o 12 procent více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 33,2 miliardy korun, oproti loňskému září vzrostla o 4,6 procenta.

Počet zahájených bytů v září meziročně vzrostl o 45,8 procenta na 3653 bytů. Počet dokončených bytů byl vyšší o 40,9 procenta, dostavělo se jich 3308 bytů.

(pel)