Ceny starších bytů v Česku na konci 3. čtvrtletí 2019 vzrostly meziročně v průměru o 18,6 procenta.

Ceny starších bytů v Česku na konci 3. čtvrtletí vzrostly meziročně v průměru o 18,6 procenta. Za metr čtvereční zaplatí případní zájemci v průměru 65 628 korun. Rodinné domy zdražily o 12,4 procenta na 33 941 korun za metr čtvereční. Nejvíce zaplatí za bydlení lidé v Praze. 

Vyplynulo to z údajů serveru Bezrealitky.cz.

Nejvíce stojí starší byty v Praze, kde metr čtvereční vyjde na 87 436 korun. Praha je zároveň jediný kraj, kde jsou ceny starších bytů nad celorepublikovým průměrem.

Oproti Moravskoslezskému kraji tam byly ceny třikrát vyšší.

Druhým nejdražším krajem je Jihomoravský, kde vyjde metr čtvereční staršího bytu na 55 396 korun. Následuje Středočeský kraj s 39 805 korunami za metr čtvereční.

Nejvíce vzrostly ceny starších bytů v Ústeckém kraji, téměř o polovinu.

V Libereckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji se zvýšily zhruba o třetinu.

Naopak v Královéhradeckém a Zlínském kraji nepatrně klesly.

U rodinných domů byly ve třetím čtvrtletí ceny v jednotlivých krajích značně rozkolísané. V Karlovarském kraji vzrostly o 80 procent, na Liberecku více než o třetinu. Naopak v Jihočeském kraji téměř o čtvrtinu klesly.

Nejdražší byla Praha s průměrnou cenou 73 348 korun za metr čtvereční. Na nejlevnější Vysočině byla průměrná cena 17 111 korun.

Počet prodaných domů a bytů ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 2,6 procenta. V Praze vzrostl o pět procent, v Jihomoravském kraji stagnoval.

(pel)