Česko musí na příkaz EU zavést institut strpění cizince.

Česká republika musí zavést institut strpění cizinců ze třetích zemí na svém území. Donutil ji k tomu Soudní dvůr EU. Podle toho se i přistěhovalci, kterému nenáleží azyl, musí přiznat práva uprchlíka a není možné ho vyhostit, i když je nebezpečný pro stát nebo byl odsouzen pro závažný zločin. 

Uvedl to server ceska-justice.cz.

Vyplývá to z novely azylového zákona, která byla předložena do připomínkového procesu.

„Soudní dvůr EU (SDEU) v rozhodnutí konstatuje, že ani zločinec nepřestává být uprchlíkem, i když mu stát nepřizná tento statut, a může na území pobývat zákonně. Společný azylový systém EU vycházející z Ženevské konvence včetně zásady nevracení uprchlíka do země, kde mu hrozí mučení nebo nelidské zacházení, je nutné bezpodmínečně dodržovat, uvádí v rozhodnutí SDEU,“ uvedl server.

Institut strpění už má dlouhodobě ve své legislativě například Německo.

Radim Fiala (SPD) nápad zavedení institutu zkritizoval na sociálních sítích.

„To tady budeme chránit kvůli Evropské unii zloděje, násilníky a vrahy? Vyzýváme českou vládu, aby rozhodnutí Evropské unie nerespektovala! Evropské unii do toho vůbec nic není!“ napsal.

Lidovec Tomáš Zdechovský to považuje asi za nejkontroverznější rozhodnutí Evropského soudního dvora ve věci migrace. Zdechovský si myslí, že pokud se někdo opakovaně dopustí závažných zločinů, je nebezpečím pro stát a jeho občany.

„Nemá na území žadatelského státu co dělat a musí se vrátit do země původu,“ napsal.

Kromě zavedení institutu strpění navrhuje Hamáčkovo ministerstvo vnitra rovněž i novou definici azylanta. Azylantem má být nově nikoli jen ten, komu byl azyl udělen, ale i ten, komu stát tento statut odnímá.

Postavení azylanta mu pak zůstane po celou dobu procesu včetně soudního řízení u Nejvyššího správního soudu v případě odmítnutí azylu.

(pel)