Vyšetřovací komise k OKD podá 14 trestních oznámení. Byty jsou prý stále majetkem státu...

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD podá 14 trestních oznámení. Stíhat chce bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a za ODA Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestnímu oznámení budou čelit také podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček, kteří byli s OKD spojeni, a další lidé. Podle komise je privatizace bytů je „absolutně neplatná“ a jejich skutečným vlastníkem je po celou dobu a i nadále stát. 

„Podle názoru komise došlo k pochybení tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého, kdy samotná realizace, vkládání bytového fondu do společnosti OKD, neměla oporu v tehdy platných zákonech,“ uvedl předseda vyšetřovací komise a poslanec Lukáš Černohorský (Piráti).

Upozornil, že pokud je tento právní názor správný, tak do této chvíle je bytový fond stále v majetku státu, i přesto, že tomu zápis v katastru nemovitostí do této chvíle neodpovídá.

Komise tedy míní, že následná privatizace bytů je „absolutně neplatná“ a že jejich skutečným vlastníkem je po celou dobu a i nadále stát.

„Jednalo se o to, že úplně na začátku nebylo podle české legislativy možné vkládat do společností, které se převáděly ze státních systémů do akciových, bytové fondy. Proto zpráva říká, že to je v rozporu se zákonem, a obecně by mělo platit, že to, co je učiněno v rozporu se zákonem, je od začátku neplatné. A proto komise dává podnět, aby se tím ministerstvo financí a úřad zabývaly,“ uvedl přizvaný expert vyšetřovací komise k OKD Pavel Řežábek.

O vlastnictví bytů tak bude muset podle něho rozhodnout soud, protože noví vlastníci se budou bránit.

Rozdělení kauzy 

Vyšetřovací komise rozdělila kauzu kolem privatizace OKD do několika samostatných větví za několik různých přečinů. V té první se měli nezákonného jednání dopustit dva tehdejší ministři. Konkrétně ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý a ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiří Skalický.

Ti se měli dopustit porušování povinností při správě cizího majetku.

Spolu s ministry jsou obviněni také Pavel Šanda, šéf sekce majetkových účastí ve Fondu národního majetku, Roman Češka, předseda fondu národního majetku a Jaroslav Jurečka, náměstek ministra pro správu národního majetku.

Komise podává dále také trestní oznámení za zneužití pravomocí veřejného činitele na  tehdejšího ministra průmyslu Milana Urbana a tehdejšího ministra financí – pozdějšího premiéra – Bohuslava Sobotku v souvislosti s privatizací menšinového státního podílu v OKD v roce 2004 skupině Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy za 4,1 miliardy korun.

Nakupujícím byl podnikatel Zdeněk Bakala a komise se proto rozhodla podat trestní oznámení na tyto tři muže pro podvodné jednání

Komise se také zabývala pádem společnosti OKD a sledovala finanční toky ze společnosti OKD do společnosti NWR. V této souvislosti podává sérii trestních oznámení na členy orgánu NWR a OKD. Mimo jiné za porušování povinnosti při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření.

(pel)