Zadlužení domácností v Česku se každým rokem zvyšuje. Bankám už lidé v ČR dluží přes 1,7 bilionu korun.

Lidé v Česku se stále více zadlužují. Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 9,24 miliardy korun na téměř 1,713 bilionu korun. Ve srovnání s loňským srpnem stouply o 101,9 miliardy korun. 

Vyplynulo to z údajů zveřejněných Českou národní bankou (ČNB).

Dluhy domácností rostou nepřetržitě od února 2016. Nejvíce si lidé půjčují na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností.

„Spotřebitelské úvěry dosáhly ke konci srpna 2019 výše 256 miliardy Kč a meziměsíčně vzrostly o 0,5 procenta,“ uvedla ČNB.

V srpnu vzrostlo také zadlužení nefinančních podniků. Proti červenci bylo vyšší o 16 miliard a činilo tak 1,145 bilionu korun. V meziročním srovnání dlužily firmy o téměř 42 miliard Kč více.

Zadlužení firem v uplynulém roce kolísalo, většinu letošního roku zatím ale rostlo. Výjimkou byl únor a červen, kdy meziměsíčně kleslo.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

(pel)