Stovky novinářů francouzského deníku Le Monde požadují po českém miliardáři Danielu Křetínském záruku nezávislosti.

Stovky novinářů francouzského deníku Le Monde jdou po českém miliardáři Danielu Křetínském. Chtějí po něm, aby jim písemně zaručil vydavatelskou nezávislost. Už dříve se zaměstnanci deníku snažili zablokovat Křetínského v držení kontrolního podílu.

Informaci uvedl server ihned.cz.

„Jde o naši redakční svobodu,“ stojí v otevřeném dopise, který novináři zaslali Křetínskému.

Telekomunikační miliardář Xavier Niel, který je rovněž vlastníkem deníku, záruku nezávislosti podepsal v pondělí. Stejnou garanci žádají do 17. září novináři i od dalšího vlastníka, bankéře Matthiea Pigasse a právě Křetínského.

Novinářům podle ihned.cz vadí, že se Křetínský stal spolumajitelem skupiny bez konzultace se sdružením novinářů, zaměstnanců a čtenářů, které kontroluje 25 procent kapitálu deníku.

Křetínský koupil 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde (LNM), který vlastní podíl v Le Monde, od bankéře Matthiea Pigasse v říjnu 2018. Od té doby rostly z českého miliardáře obavy.

Noviny od roku 2010 vlastnili zmiňovaný Pigasse, Xavier Niel a podnikatel Pierre Bergé, který je už po smrti. Deník byl na pokraji bankrotu.

Noví majitelé poskytli listu nové peníze a zřídili nezávislé sdružení, které zastupuje novináře, zaměstnance a čtenáře listu a vlastní čtvrtinu vydavatelské skupiny.

Obavy o nezávislost redakce vyvolalo jednání Křetínského a Pigasse o odkoupení podílu ve společnosti Le Monde Libre (LML), která má kontrolu nad 75 procenty kapitálu deníku.

Křetínský, který šéfuje Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH), oni koupil také několik francouzských titulů od mediální skupiny Lagardère, jako Marianne, Elle, Télé 7 Jours, Ici Paris a France Dimanche.

V Česku je spolumajitelem Czech News Center, vydavatele deníku Blesk a mnoha dalších titulů. Je šéfem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Novináři francouzského deníku blokují Křetínského, aby převzal kontrolu

Křetínský prý do francouzského deníku Le Monde investoval z občanské povinnosti