Americký prezident Trump zrušil vyjednávání s hnutím Tálibán o mírové dohodě v Afghánistánu.

Americký prezident Trump v prohrané válce o Afghánistán zrušil vyjednávání s vítězným hnutím Tálibán. Trump se k tomu rozhodl v reakci na nejnovější sebevražedný útok v Kábulu. Šéf Bílého domu dokonce prozradil, že zrušil i tajné plánované setkání, na němž měl v Camp Davidu separátně jednat s představiteli Tálibánu i afghánským prezidentem Ghaním.

„Jestliže Tálibán nesouhlasí s příměřím během těchto velice důležitých mírových rozhovorů a zabije 12 nevinných lidí, pak zřejmě stejně nemají sílu na to, aby vyjednali rozumnou dohodu,” uvedl Trump.

Hnutí Tálibán obvinil, že pomocí útoku na nevinné lidi chce pouze zlepšit svou vyjednávací pozici.

Z Trumpova vyjádření není zřejmé, zda se jedná o definitivní zrušení vyjednávání s Tálibánem nebo jestli rozhovory budou pouze dočasně přerušeny.

Při čtvrtečním útoku Tálibánu bylo zabito deset afghánských civilistů, příslušník americké armády a rumunský voják.

Sebevražedný útočník odpálil vozidlo napěchované výbušninami v centru města poblíž čtvrti s vládními budovami, velvyslanectvím Spojených států a sídlem mise NATO.

Byl to již o druhý útok Tálibánu v afghánském hlavním městě v tomto týdnu. Při pondělním sebevražedné atentátu zemřelo 16 lidí a 119 bylo zraněno.

Tálibán dnes v Afghánistánu ovládá nejrozsáhlejší území od roku 2001. Již od července 2018 vedl s představiteli Spojených států rozhovory o ukončení konfliktu.

Jednat přímo s afghánskou vládou hnutí odmítlo.

Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad před několika dny uvedl, že obě strany se na mírové dohodě již v zásadě domluvily.

Návrh mírové dohody počítal mimo jiné s příměřím a postupným stažením amerických vojsk z Afghánistánu a to výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence. (sfr)